Amiral Gürdeniz uyardı: Kumar masasına 23 milyar dolar sürdük!

Türkiye ile ABD arasındaki 23 milyar dolarlık F-16 anlaşmasını değerlendiren Amiral Cem Gürdeniz, "Burada sadece ucu belirsiz bir süreç için kumar masasına sürülmüş 23 milyar dolar söz konusu değildir. Aynı zamanda devam etmekte olan Milli Muharip Uçak projesinde stratejik tembellik yaratma riski de vardır" dedi.

featured

VERYANSIN TV

Türkiye, ABD’den 40 yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçak için ise modernizasyon kiti talep etmişti. Geçen yıl bazı Kongre üyelerinin F-16’ların satılmasını şarta bağlayan ek maddeleri ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından çıkarılmıştı.

Türkiye’nin İsveç’i NATO’ya katılması konusundaki vetosunu kaldırmasının ardından ise ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye 40 F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin satılmasını onaylayan resmi tebligatı Kongre’ye gönderdi.

23 milyar dolarlık anlaşma için Kongre süreci beklenirken, anlaşmanın uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu.

Amiral Cem Gürdeniz, Türkiye’nin çıkarları için hareket ettiğinde satışın engellenebileceğini, Türkiye’nin yeni ambargo ve tehlikelerle karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

Gürdeniz, “Burada sadece ucu belirsiz bir süreç için kumar masasına sürülmüş 23 milyar dolar söz konusu değildir. Aynı zamanda devam etmekte olan Milli Muharip Uçak projesinde stratejik tembellik yaratma riski de vardır” dedi.

Milli gemi projesinde ABD’nin hibe ettiği bazı gemiler ile Türkiye’nin 40 yıl kaybettiğine dikkat çeken Gürdeniz, savunma sanayinde ABD’nin çekim alanına girmenin Karadeniz ve Akdeniz’de Türk hava kuvvetlerini belirsiz bir sürece sokacağını dile getirdi.

‘MMU PROJESİNDE STRATEJİK TEMBELLİK YARATABİLİR’

X hesabından paylaşım yapan Gürdeniz şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’de bir kesim ABD’nin 23 milyar dolarlık yeni F16 blok 70 uçak ve modernizasyon kitleri satışından mutlu, coşkulu ve hatta gururlu. Sanki ABD, CATSAA önlemlerini kaldırmış, F35’lerin ödenmiş 1,4 milyar dolarını iade etmiş, güneyimizde PKK/PYD/YPG’ye desteğini çekmiş, Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu tekrar uygulamış, Yunanistan’ı silahlandırmaktan vazgeçmiş, Romanya’da Montrö kışkırtıcılığını terk etmiş, geri iadesi istenen FETÖ mensuplarını iade etmiş, insanlık adına UAD soykırım davasında İsrail aleyhine karar çıktığı halde İsrail’in Gazze katliamına dur demiş gibi çok mutlular. Daha da ötesi bu kitle, beş yıl içinde aşamalarla gerçekleşecek bu silah satışının, her gün daha belirsiz ve oynak jeopolitik ortamda Türkiye’nin kendi çıkarları için tek taraflı hareket ettiğinde yeni ambargo ve yaptırımlarla karşılaşabileceğini görmezden gelebiliyor. ABD’ye boyun eğmezseniz destek kesilir gerçeğini görmek istemiyorlar. Burada sadece ucu belirsiz bir süreç için kumar masasına sürülmüş 23 milyar dolar söz konusu değildir. Aynı zamanda devam etmekte olan Milli Muharip Uçak projesinde stratejik tembellik yaratma riski de vardır.

’40 YIL KAYBETTİK’

Tarihten ders almak gerekir. 1967’de ilk milli refakat muhribimiz TCG Berk’i Gölcük’te kızağa koyduğumuzda Amerikalılar size hibe yolu ile Fletcher (İ) sınıfı muhripleri verelim dediler. Verdiler. Ardından 1968’de TCG Peyk kızağa konduğunda ikinci paketi de verelim dediler. Kabul ettik. Beş gemiyi de bedavaya aldık ama karşılığında büyük bir öngörü körlüğü ve stratejik tembellik ile milli gemi projesinden vazgeçtik. İlk MİLGEM ancak 2011’de hazır oldu. Kabaca 40 yıl kaybettik.

‘BELİRSİZ BİR SÜRECE SOKACAKTIR’

Şimdi Jeopolitik fırtınanın göbeğinde, tam SİHA ve havacılık teknolojisinde büyük bir ivme yakalanmışken ABD’nin savunma sanayinde tekrar çekim alanına girmek devlet olarak özellikle Karadeniz ve Akdeniz’de aktif tarafsız siyaset uyguladığımız bir dönemde hava kuvvetlerimizi belirsiz bir sürece sokacaktır. Yarın Yunanistan Ege’de bir kışkırtma yaptığında ve müdahale ettiğimizde ABD’nin alkışlayacağını ve F16 silah ve yedek parça akışını devam ettireceğini faraziye olarak kabul eden bir stratejiyi hayal bile edemiyorum. Dilerim 23 milyar dolar jeopolitik çıkarlarımız için harcanır ve Milli uçak projemiz gecikmez.

 

Amiral Gürdeniz uyardı: Kumar masasına 23 milyar dolar sürdük!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. 31 Ocak 2024, 11:26

  Amiralim, bu iktidar ve bu devlet yapısıyla ülkemiz için daha kötü şeyler olur. sizin gibi yurtsever devlet yöneticileri ülkenin idaresini almalı.

 2. 31 Ocak 2024, 02:07

  Birileri ABD silah sanayisine para aktararak diyet ödüyor.

 3. 31 Ocak 2024, 02:06

  F-16’lar Özal’ın Türklere attığı kazıklardan biriydi, aynı kazıklama politikası devam ediyor. MMU projesi, jet motorlu Siha’lar, Siper gibi hava savunma füzleri varken bu projeye bu kadar para aktarılması milli egemenliği baltalar.

 4. ABD bizden haraç alıyor. Alınan bir şey yok, elden giden vatan gözümüzün içine baka baka….

 5. akpnin hangi işi doğru hangi işi 4 4lük paşam.ya yıkar ya bi yerden yaparken öbür yerden yıkar.tcg anadoluyu bitirdiler hizbullahçılara açtırdılar. gemiyi vahdettin köşkünden selamladılar. doğalgaz arama gemisi aldılar gittiler abdülhamit ismini verdiler.

 6. bUGÜNKÜ ” VW ” Porsche`ye , :Mersedes`e vs ragmen kurulamaz denen yerde 5 YILda gelistirilmis , ve 50 bin calisan ile kurulmustur !

  irade gerekiyor bir seyi yapmaya !
  “insallah ile olmuyor dünya isleri !

 7. Bu böyle kenardan konuşma ile olmuyor, korkarak emekliliğin arkasına sığınmakla da olmaz. Habire akıl veriyorsunuz, aklınızı birazda eyleme dökün. Radikal cumhuriyetcilere daha fazla destek vermeli icabında parti kurup başına geçmelisiniz.

 8. 30 Ocak 2024, 19:35

  Doğru demiş amiralimiz. Bizde devlet adamı problemi var. Öncelikle busorunun çözülmesi lazım.

 9. Bencez MMU Projesi, KAAN Projesi, bu 23 milyardan sonra gecikir. Hatta rafa kaldirilmasi soz konusu olabilir.
  Bu 23 milyar sozde alim, ya bir stratejik hatadır, ya da bir stratejik korluk. FETO ve AKP kumpaslarla, Balyoz bilmem nelerle Kurmay zekayi felce ugratmalarindan sonra surekli stratejik hatalar yapilmaktadir ve bu duruma hic bir kurmay zeka dur diyememektedir, yoktur ki diyebilsin.
  Benim buradan anladigim Savunma Sanayi Projelerinde su ana kadar aciklanan sozde basarilarinin cogu demek dogru degil, veya cok eksik.
  Diger mesele birileri bu 23 milyardan neler goturecek?

  • O parayla kaç tane yerli milli uçak yapılır hem Türk sanayi ve teknolojiside çok gelişim kaydeder ekonomi ve işsizlik azalır

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!