Temelini Erdoğan ve Katar Emiri’nin attığı BMC fabrikası sökülüyor

Temeli üç yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri ve bakanlar tarafından atılan BMC’nin Sakarya Karasu ilçesindeki fabrikası sökülüyor. Erdoğan, 13 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen temel atma töreninde yaptığı konuşmada, fabrikanın 10 bin kişiye istihdam sağlayacağını söylemişti.

featured

Sakarya Karasu’da deniz kenarında bulunan yaklaşık 2 bin 200 dönümlük Hazine arazisi BMC’ye 10 bin kişinin istihdam edileceği garantisiyle yaklaşık üç yıl önce 49 yıllığına hibe olarak verildi.

O dönem Ethem Sancak ile Katarlıların sahibi olduğu BMC’nin, 13 Ocak 2019 tarihinde Sakarya Karasu Fabrikası’nın temel atma törenine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katılmıştı.

‘2020 YILINDA FAALİYETE GEÇECEK’ DENİLMİŞTİ

Erdoğan temel atma töreninde yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer vermişti:

“222 hektar alan üzerine kurulan bu tesiste tank fabrikası, zırhlı araç ve askeri kamyon fabrikası, ticari araç ve motor fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası gibi pek çok üretim hattı bulunuyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak BMC üretim üssü  tüm etaplarıyla üretime geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. Yine tesisin bütün üniteleriyle hizmete girdiğinde ülkemiz ekonomisine senelik 5 milyar dolarlık bir katma değer oluşturmasını bekliyoruz. Kendi ihtiyaçlarımız haricinde katar başta olmak üzere dünyanın pek çok farklı ülkesine yıllık 1 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

“Tabii biz bugün bölümler halinde inşa edilecek ve tamamı 2023 senesinde hizmete girecek bu devasa üretim üssünün 100 bin metrekarelik ilk fazının temelini atıyoruz. Temelini attığımız bu ilk bölümün inşallah 2019 sonuna kadar tamamlanmasını ve 2020 başında devreye girmesini bekliyoruz. Ne dediler Türkiye battı, bitti, yatırımlar durdu, üretim durdu. Hepsine inat yatırımlar da devam ediyor, üretimler de devam ediyor. Bu ülkeyi hazmedemeyenler, bu ülkenin duruşuna katlanamayanlar, isteseniz de istemeseniz de bu millet, bu ülke, dimdik ayaktadır ve dimdik ayakta olarak da yoluna devam edecektir. Böylece Sakarya Karasu’ya şehrimizle birlikte tüm Türkiye’nin iftihar kaynağı olacak muhteşem bir yatırım tesisini kazandırmış olacağız…”

O dönem BMC Yönetim Kurulu Üyesi olan Taha Yasin Öztürk ise “Karasu’da gelecek 50 yılı inşa ediyoruz. Çok yoğun bir çalışma ile 2019 yılı sonuna kadar tamamlanıp, 2020 yılı başında faaliyete geçecektir” demişti.

ETHEM SANCAK TOSYALI HOLDİNG’E SATTI

2021 yılının haziran ayında BMC’nin Ethem Sancak ve Talip Öztürk’e ait yüzde 50,1’lik hissesi resmen Tosyalı Holding’e satıldı. BMC’yi devralan Tosyalı Holding ise Karasu’da firmaya tahsisli araziye yatırım yapmaktan vazgeçti. Tosyalı’nın kararının ardından fabrika inşaatının söküm çalışmaları başladı. Fabrika parçalarının kamyonlarla Ankara’nın Kahramankazan ilçesine götürüleceği öğrenildi.

Temelini Erdoğan ve Katar Emiri’nin attığı BMC fabrikası sökülüyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 8 ay önce

  gariban girisimciden stopaj alirlar, adam yeni bir is kurmus, masrafin masrafini cikartirlar. Ama para babalarina 49 yillik beles arsa tahsis ederler, alt yapisini da yapip ustelik. Bu kafayla iste boyle olur.

 2. 8 ay önce

  Turkiye kaynaklarini ziyan etmede her iktidar, 80 yil boyunca bir oncekini solaya sollaya bu gunlere getirdi. Ders almak yerine, ulusal ekonomiyi zayiflatarak, emperyalist sisteme yamama yarisi israrla surduruldu.

 3. 8 ay önce

  Sonuc olarak cumhuriyet kurulali yuz yil oldu gene tank uretemedik kimse digerini suclamasin bu yuz yilda her turlu fikir sahibinin destekledigi insanlar iktidara geldi bagimsizlik savasi sonuclanmadi henuz herhalde icimizde bu kadar cok hain varken belkide hic olmayacak

 4. 8 ay önce

  Bu durumda hibe edilen arazi, tekrar devlete geçmiş olmalıdır. Çünkü amaç gerçekleşmemiş. Öyle değil mi? Efendim? Tabii ki…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!