Tetikçi 'para için yapmadım' dedi... Hakim uyardı: Arkadan sufle ediyorlar

İzmir'de FETÖ Borsası davasının kilit sanığıyken, ev hapsinde infaz edilen eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş'un ölümüne ilişkin davada tanık olarak dinlenen S.K., Yener Yoğa’nın cinayeti para için işlediğini söyledi. Tetikçi Toğa ise “Ben para için yapmadım, devletin bekası için yaptım bu işi. O adam hain olduğu için, ekonomik darbeye girişimde bulunacağı için yaptım” iddiasında bulundu. Toğa’nın savunması sırasında arkasında oturan sanıkların müdahale etmesi üzerine mahkeme başkanı “Geçen celse de uyardım onları, arkadan konuşuyorlar, sufle ediyorlar” ikazında bulundu.

Tetikçi 'para için yapmadım' dedi... Hakim uyardı: Arkadan sufle ediyorlar
Tetikçi 'para için yapmadım' dedi... Hakim uyardı: Arkadan sufle ediyorlar

GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

İzmir'de yargılandığı 69 sanıklı 'Serkan Kurtuluş suç örgütü' (FETÖ Borsası) davası kapsamında, elektronik kelepçe takılarak adli kontrol tedbiri uygulanan eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş'un silahlı saldırıda hayatını kaybetmesiyle ilgili 6'sı tutuklu, 2'si firari ve 2'si tutuksuz 10 sanığın yargılandığı davanın 4. celsesi geçen 10 Mart’ta görüldü.

İddianamedeki ifadesinde ‘devlet adına’ bu cinayetin kendisine işletildiğini söyleyen Toğa, polis yada MİT görevlisi olduğunu düşündüğü ve Erzurum İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli olduğunu iddia ettiği Ahmet Can Karakaş (veya “Karataş”) isimli bir kişi aracılığıyla, Lider Camgöz’le tanıştığını anlatmıştı. Toğa davanın ilk duruşmasında mahkeme huzurunda yaptığı savunmasında ise bahsettiği Ahmet Can Karakaş isminin “hayal ürünü”, “hayali karakter” olduğunu öne sürmüştü. “Ahmet diye bir tanıdığım var ama o pazarcı” iddiasında bulunan tetikçi, bu sefer de kendisinin örgütle irtibatını davanın sanıklarından Muhammet Yaşar Yıldız’ın sağladığını iddia etmişti.

‘‘HAYALİ KARAKTER’ İDDİASI KABUL EDİLEMEZ’

Sanık Muhammet Yaşar Yılmaz’ın avukatı Halil Timurhan Gür savunmasında Erzurum doğumlu “Ahmet Karadaş” isimli bir kişinin cinayetin işlendiği Mayıs ayında 5 kez Yener Toğa ile telefon görüşmesi yaptığının tespit edildiğine dikkat çekerek, “hayali karakterdi” iddiasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

‘İFTİRA ATIYOR’

Hazırlanan ek iddianame kapsamında tutuklanan Muhammet Yaşar Yılmaz da mahkemedeki savunmasında ısrarla Yener Toğa’nın kendisine iftira attığını iddia etti. Veryansın TV’nin ulaştığı SEGBİS dökümüne göre, öğrenci olduğunu belirten 26 yaşındaki Yılmaz, İzmir’de cezaevinde birlikte kaldığı koğuş arkadaşı S.K’nin Yener Toğa ile ilgili anlattıklarına dikkat çekti. Koğuş arkadaşı S.K.’nin “Biz İzmir Buca’da yatıyorken yanımıza geldi, koğuşta adam öldürdüğünü, Lider Camgöz ile Serkan Kurtuluş ile çok samimi olduğunu ve Lider Camgöz'ün akrabaları ile görüştüğünü, herşeyi anlattı” dediğini iddia eden Yılmaz, “Allah rızası için Başkanım. Ben suçsuzum, iftira atıyor bana lütfen S.'i de dinleyin” dedi.

‘BİNALİ’ DEDİ

İddiaların sorulduğu Yener Toğa ise sanık Muhammet Yaşar Yılmaz’ın söylediklerine katılmadığını belirtti. Toğa’nın sözleri SEGBİS dökümüne şu şekilde geçti:

“Muhammet Yaşar Yılmaz'ın dediklerine de katılmıyorum, onun ismini verdiğim için sallıyor diyorum. Geçen mahkemeye kadar bana bu işi yaptıranın (anlaşılmadı) ilk kez sizin mahkemenizde söylediğim gibi ben İzmir Buca Cezaevi’nde niye bunların (anlaşılmadı) Binali Camgöz mü Serkan Kurtuluş mu onları niye söyleyeyim, ben o zamana kadar geçen mahkemeye kadar bu eylemi bana devlet yaptırdı adına söylüyordum ama şimdi bakıyorum da hep bana saldırıyorlar.”

Toğa’nın kendisine cinayet talimatını ilettiği belirtilen Lider Camgöz’ün ismini “Binali Camgöz” olarak ifade etmesi ayrıca dikkat çekti.

‘ARKADAN SUFLE EDİYORLAR’

Toğa ifadesini verirken araya giren sanık avukatının “Orada Yener Toğa konuşurken başını eğen kişi her kimse oradan Yener Toğa'ya ne söylemesi gerektiğini söylüyor” ikazından sonra SEGBİS kayıtlarına göre mahkeme başkanı ile Toğa arasında geçen diyalog şu şekilde:

“Başkan: Onu ben geçen celse de uyardım onları, arkadan konuşuyorlar, sufle ediyorlar. Şimdi de duydum onu, duydum ama başka yerden de ses gelebiliyor diye acaba oradan mı değil mi diye tereddüt ettim. Bak orada görevli var mı, bunları aslında yanlış geçen celse de arkadan sufle ediyorlardı böyle aynı yerde dinlemek iyi olmadı, mahkeme ilk celseyi yapmadan götürmeleri de yanlış zaten. Yani şimdi orada biri özellikle Yener'in ifadesini alırken arkadaki sanıklar birşeyler söylüyorlar.

Sanık Yener Toğa: Hayır efendim.

Başkan: Başka oda var mı orada şuanda.

Görevli: Efendim başka bir odaya alabiliriz isterseniz.

Başkan: Diğerlerini dinledik zaten Yener kalsın, onları alın şimdi öteki tarafa. Bitti mi Yener Toğa ifaden.

Sanık Yener Toğa: Efendim yalan söylüyor kısacası onu söylemek istiyorum.”

Mahkeme, Muhammet Yaşar Yılmaz’ın talebi üzerine koğuş arkadaşı S.K’yi tanık olarak dinledi.

‘’LİDER CAMGÖZ ÇOCUKLUK ARKADAŞIM’ DEDİ’

S.K. ifadesinde, tetikçi Toğa ile İzmir Buca Cezaevi’nde yaklaşık 10 gün birlikte kaldıklarını ve bu zaman zarfında Toğa’nın ‘Lider Camgöz’ü çocukluğumdan beri tanırım’ diye anlattığını kaydetti. S.K “Koğuşta rahat yatabilmek için bir takım şeyler anlattı. Bu cinayeti para için işlediğini biliyorum… Lider ile çocukluk arkadaşıymış, Serkan Kurtuluş ile de görüşüyormuş” dedi. Hakimin “O mu dedi para karşılığı yaptığını?” sorusuna tanık S.K., “Evet” yanıtını verdi. S.K. “Paranın yarısını aldı, yarısını da alacak ya da alamadı gibi bir söylentiler vardı o zaman koğuş içerisinde” diye de ekledi.

‘EKONOMİK DARBE GİRŞİMİNDE BULUNACAĞI İÇİN YAPTIM’

Tanığın yalan söylediğini öne süren Yener Toğa ise “Ben para için yapmadım, ben paraya muhtaç bir insan değilim. Benim madde bağımlılığım olduğundan dolayı ben kendi kendimi… ben para için yapmadım, ben devletin bekası için yaptım bu işi. O adam hain olduğu için yaptım, ekonomik darbeye girişimde bulunacağı için ben yaptım bu eylemi. Başka da hiçbir amacım başka da hiçbir malumatım yoktur” ifadelerini kullandı.

Öte yandan duruşmada, Ahmet Kurtuluş'un öldürüldüğü evin bulunduğu sitenin güvenlik görevlisi E.K. da tanık olarak dinlendi. E.K., "Olay günü Yener Toğa, polis yeleğiyle siteye geldi. Denetimli serbestlik bürosundan geldiğini söyledi. Ahmet Kurtuluş'a polisin geldiğinin bildirdim. O da 'tamam gelsinler' dedi. Toğa, yukarı çıktıktan sonra silah sesi geldi. Ne olduğunu anlamaya çalışırken, Toğa aşağıya indi ve ‘arka taraftan binaya ateş ediyorlar' dedi. Benim aklıma Ahmet Kurtuluş'un oğlu geldi. Yukarıya koştum, Ahmet Bey, yerde can çekişiyordu. Çocuk ise 'baba baba' diye ağlıyordu. Ambulansa haber verdim" dedi.

BİR SANIĞA TAHLİYE

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Uğur Uygun’un tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

YENİ DAVALAR GELECEK

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede; organize suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş ve yardımcısı Lider Camgöz ile Yener Toğa, Barış Yedibela, Erdal Kabakum, Hıfzı Ak, Hasan Akın, Mafer Keleş, Uğur Uygun ve Yaşar Yıldız hakkında 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma', 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma', 'örgüte bilerek isteyerek yardım etme', 'tasarlayarak öldürme', 'ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma' gibi suçlardan ceza verilmesi isteniyor. Ahmet Kurtuluş cinayetine ilişkin soruşturma ise sürüyor.

Önümzüdeki süreçte cinayetle ilgili aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu yeni davaların açılabileceği de gelen bilgiler arasında.

CİNAYET ÖNCESİ PARA VERDİLER

Soruşturmayla ilgili elde edilen yeni deliller üzerine şüpheliler Mafer Keleş ve Muhammet Yaşar Yılmaz hakkında hazırlanan ek iddianame ana davayla birleştirilmişti. İddianameye göre, tetikçi Yener Toğa’ya cinayeti işlemek üzere İzmir’e giderken yapacağı harcamalar için sanıklardan Mafer Keleş’in talimatıyla Muhammet Yaşar Yılmaz tarafından para verildiği tespit edilmişti. Yazışmalarda ‘Reis’ olarak anılan Mafer Keleş’in Serkan Kurtuluş'un arkadaşı olduğu belirtilmişti.

Tetikçi anlattı: Barut izi kalmasın diye elime işedim