Tezkerenin geçtiği saatlerde sürpriz Erdoğan-Trump görüşmesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump Libya tezkeresinin Meclis'ten geçtiği saatlerde sürpriz bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Libya ve İdlib'deki son durumun ele alındığı bildirildi.

Tezkerenin geçtiği saatlerde sürpriz Erdoğan-Trump görüşmesi

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ikili meselelerin yanı sıra Libya ve Suriye’deki son durum başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ta Amerikan güvenlik birimlerini hedef alan eylemleri endişe ve üzüntüyle takip ettiklerini belirterek ABD Büyükelçiliğine yönelik eylemlerin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bölgesel meselelerinin çözümünde diplomasinin önemini vurgulayan Erdoğan ve Trump, ikili ilişkilerde ise birlikte kazanmak için iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldı.

Görüşmenin Libya’ya asker göndermenin yolunu açan tezkerenin TBMM’de kabul edilmesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Hogan Gidley, Erdoğan ile Trump arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Gidley, açıklamasında, “İki lider ikili ve bölgesel meseleleri ele aldı. Başkan Trump, dış müdahalelerin Libya’daki durumu karmaşık hale getirdiğine işaret etti. İki lider ayrıca Suriye’nin İdlib kentinde sivillerin korunması amacıyla tansiyonun düşürülmesi gerektiği konusunda mutabık kaldı.” ifadelerini kullandı.