TGS’den çok sert Hürriyet açıklaması: Patronlara öğreteceğiz…

Hürriyet gazetesinde yaşanan işten çıkarmalara Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan sert tepki geldi. TGS'den yapılan açıklamada, 'Kanser tedavisi gören, doğum izninde olan Hürriyet emekçilerini işten atacak kadar pervasızlaşan bu yönetim, anayasayı çiğnemektedir' denildi.

TGS’den çok sert Hürriyet açıklaması: Patronlara öğreteceğiz…

43 gazetecinin işten atıldığı Hürriyet gazetesi yönetimine Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan sert tepki geldi.

Sendikadan açıklamada şöyle denildi:

“Demirören Holding yönetimi 30 ve 31 Ekim tarihlerinde Hürriyet’teki üyelerimizden 43’ünü -gerekçe göstermeksizin- işten attı.

Görevlerine son verilen arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılar sonucu, bunun ekonomik gerekçelerle alınan bir karardan ziyade, Hürriyet çalışanlarına yönelik bir tasfiye süreci ve sindirme operasyonu olduğu netlik kazandı.

Savcıları göreve çağırıyoruz: Kanser tedavisi gören, doğum izninde olan Hürriyet emekçilerini işten atacak kadar pervasızlaşan bu yönetim, anayasayı çiğnemektedir. Örgütlenme özgürlüğü anayasal bir haktır. Demirören Holding suç işlemektedir.

Üyelerimizin hakkını hem sokakta hem mahkeme salonlarında, hem de uluslararası alanda sonuna kadar savunacağız. Çalışanın hakkına saygı göstermeyi patronlara öğreteceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Demirören Grubu’na bağlı Hürriyet gazetesinde dün sabah deprem etkisi yaratan işten çıkarmalar yaşandı. Çok sayıda gazeteci evlerine posta yoluyla yollanan bir tebligatla işlerine son verildiğini öğrendi. Tebligatta işten çıkarma gerekçesi olarak sadece “işletmesel nedenlerle” ifadesinin yer aldığı öğrenildi. Bazı gazeteciler ise kurumsal e-posta hesabının kapatıldığını ve gazete sistemine giriş yapamadıklarını fark etti.

Hürriyet gazetesinin İnsan Kaynakları’na başvuran gazetecilerin soruları da yanıtsız bırakıldı. Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, işten çıkarılan gazeteciler arasında Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu Üyesi İpek Yezdani ve TGS İstanbul Şubesi Başkanı Banu Tuna’nın da bulunduğu ortaya çıktı.

MUNYAR İSTİFASINI VERDİ

İşten çıkarmalardan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın haberinin olmadığı öğrenildi. Munyar da bugün istifasını sundu