Tinder’da 70 bin kadın kullanıcının fotoğrafı çalındı

featured

Arkadaşlık uygulaması Tinder’daki kullanıcılara ait olduğu belirlenen 70 binden fazla fotoğrafın çevrimiçi bir siber suç forumunda paylaşıldığı ortaya çıktı.

Konum merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder’daki kullanıcılara ait olduğu belirlenen 70 binden fazla fotoğrafın çevrimiçi bir siber suç forumunda paylaşıldığı ortaya çıktı.

Konum merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder’daki kullanıcılara ait olduğu belirlenen 70 binden fazla fotoğrafın çevrimiçi bir siber suç forumunda paylaşıldığı ortaya çıktı. Yalnızca kadın kullanıcılara ait olan fotoğrafların toplanma nedeni belirsizliğini koruyor.

New York’un siber cinsel saldırı görev gücünün bir üyesi olan Aaron DeVera, gazetecilere verdiği demeçte, kötü amaçlı yazılım ticareti yaptığı bilinen bir internet sitesinde Tinder kullanıcılarına ait 70 binden fazla fotoğraf tespit ettiklerini söyledi. DeVera ayrıca, söz konusu sitede kurbanlara ait olduğu tahmin edilen 16 bin Tinder kullanıcı kimliği içeren bir metin dosyası da bulduklarını ifade etti.

WebTekno’dan Berk Baylançiçek’in haberine göre, fotoğrafların toplanma nedeni belirsizliğini koruyor ancak uzmanlar, yasadışı faaliyetler için kullanılabileceğinden endişe ediyor. En olumlu senaryo ise söz konusu fotoğrafların bir geliştirici veya şirket tarafından bir yüz tanıma teknolojisini eğitmek için kullanılma ihtimali olsa gerek. Fakat toplanan fotoğrafların yalnızca kadınlara ait olması kafaları karıştırıyor.

TİNDER: VERİLERİN KALDIRILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Bu çarpıcı olaya ilişkin konuşan bir Tinder yetkilisi, uygulamadaki kullanıcılara ait olan herhangi bir fotoğraf veya bilginin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasının kesinlikle yasak olduğunu söyledi. Bu durumu bir veri ihlali olarak nitelendirdiğini belirten Tinder, verilerin kaldırılması için çalışacağının sözünü verdi.

Bir Tinder sözcüsü, “Üyelerimizi ve bilgilerini güvende tutmak için çok çalışıyoruz. Kötü niyetli kişilerin böyle bir ihlali gerçekleştirmesini zorlaştıracak yeni önemleri belirleyip uyguluyoruz” dedi. Şirketin, söz konusu olay özelinde nasıl bir güvenlik önlemi alacağı ise henüz belli değil.

Tinder ve OkCupid’in sahibi olan Match Group, kullanıcı verilerinin California Tüketici Gizlilik Yasası’ndaki düzenlemeler uyarınca üçüncü taraf sağlayıcılarla paylaşıldığını söylüyor. Amerikalı şirket ayrıca hassas bilgilerin reklam amacıyla kullanılmadığını belirtiyor.

Tinder’da 70 bin kadın kullanıcının fotoğrafı çalındı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!