TMO’da yeni kriz… 68 milyon liralık buğday çalındı!

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Konya'nın Çumra İlçesi'nde kiraladığı depodan yaklaşık 7 bin 500 ton buğday çalındı. Bakanlık yetkilileri buğday hırsızlığına ilişkin "Evet, 7 bin 500 ton buğday depodan çalınmıştır. Değeri de 68 milyon liradır." dedi. 

featured

Geçen aylarda, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) arpa ve buğday alımı için çiftçiye randevu vermediği ortaya çıkmıştı. TMO’nun yeri olmadığı ve bu sebeple randevu açılmadığı belirtilmişti. ‘Depo’ krizinden etkilenen ve ürününü TMO’ya satamayan çiftçi ise çareyi özel sektörde bulmuş ve binlerce lira zarara uğramıştı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e göre; çiftçiyi vuran ‘depo krizinin’ ardından, TMO’da bir kriz daha yaşandı. TMO’nun Konya’nın Çumra İlçesi’nde kiraladığı depoya yaklaşık 20 bin ton buğday konuldu. Ofisin güvenlik görevlisi bulunmasına rağmen yaklaşık 7 bin 500 ton buğday çalındı. Deponun mührü bozularak içeriye girildiği, buğday çalımının gerçekleşmesinden sonra sahte mühür vurulduğu belirlendi.

‘BU HIRSIZLIK EN AZ 300 TIR’LA YAPILABİLİR’

İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman, buğday hırsızlığı iddiasını 9 Kasım’da Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu. Karaman, önergesinin gerekçesini şöyle açıkladı:

“Oluşan zararın yaklaşık 68 milyon Türk lirası olduğu; böyle büyük bir hırsızlığın en az 300 TIR’la yapılabileceği bilinmektedir. Bu kadar büyük bir hırsızlığın, organize bir hırsızlık olması ihtimalini güçlendirmektedir. İçerisine 20 bin ton hububat alan bir depo için gerekli güvenlik önlemleri neden alınmamıştır? Bakanlığınız hırsızlık olayında ihmal veya görevi kötüye kullanma durumu tespit etmiş midir?”

BAKANLIK YETKİLİLERİ: DEĞERİ 68 MİLYON LİRA

Ancak bakan tarafından Karaman’ın sorusuna cevap verilmedi. Bakanlık yetkilileri ise buğday hırsızlığıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Evet, 7 bin 500 ton buğday depodan çalınmıştır. Değeri de 68 milyon liradır. Müfettişlerimiz soruşturmayı yürütüyor. Depo, bir vatandaşımıza aittir. Bu yıl çok ürün aldığımız için kendi depolarımızın dışında kiralık depolara da hububat konuldu. Kiraladığımız yerlerle ilgili sözleşme, sigorta yaptırıyoruz. Güvenlik görevlisi de var. Ürünün satıldığı yerleri tespit etti. Alıcılar belirlendi. Depo sahibinin mal varlığına tedbir konuldu.”

Olayla ilgili olarak önce tutuklanan depo sahibi, serbest bırakıldı.

thumbnail
İlişkili Haber

TMO, Türk çiftçisini sahipsiz bıraktı… Yeni kriz yolda!

TMO’da yeni kriz… 68 milyon liralık buğday çalındı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!