Trump: Seçimi kazandık

ABD Başkanı Donald Trump başkanlık seçimlerini kazandığını açıkladı. Beyaz Saray'da konuşan Trump "ABD halkına teşekkür ediyorum gösterdikleri destek için. Milyonlarca kişi bize oy verdi. Açıkçası kazandık bu seçimi." ifadelerini kullandı. Trump oyların gasp edilmeye çalışıldığını da öne sürdü.

Trump: Seçimi kazandık

VERYANSIN TV

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, ABD Başkanı Donald Trump toplam delege sayısını 213'e çıkardı. Biden ise 238 delegeye ulaşmış durumda. ABD'de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor.

 

Seçim süreci devam ederken ABD Başkanı Donald Trump seçim sonuçlarını takip ettiği Beyaz Saray'da zafer ilan etti. 

Trump "ABD halkına teşekkür ediyorum gösterdikleri destek için. Milyonlarca kişi bize oy verdi. Aileme de teşekkür ediyorum. Kutlamaya hazırlandık. Rekor oy kullanıldı. Florida’da kazanmamamızı beklemiyorlardı ama kazandık. Texas’ı 700 bin oyla kazandık. Arizona’da da çok potansiyel var. Oradan hala bize oy çıkabilir. Ama ihtiyacımız yok. Alırsak alırız almazsak almayız. En önemlisi Pensilvanya’da öndeyiz. Gerçekten muazzam fark var. 690 bin oy öndeyiz. Yakınından bile geçemezler. Bu eyaletleri hesaba katarsanız çok iyi bir gece geçiriyoruz. Eyaletleri bir anda kazandık." ifadelerini kullandı. 

'OYLAR GASP EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR'

Kendisine verilen oyların gasp edilmeye çalışıldığını öne süren Trump "Bir grup insan bu oyun hakkını gasp etmeye çalışıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Büyük bir kutlamaya hazırlanıyorduk. Bir anda bütün sonuçlar durduruldu.  Kazanamayacaklarını biliyorlardı. O yüzden 'hadi mahkemeye gidelim' dediler. Kazanamayacaklarını biliyorlardı. Ben bunu tahmin ettim. Bu bir utançtır, Amerikan halkına karşı yapılan bir hiledir." diye konuştu. 

'ABD YÜKSEK MAHKEMESİ'NE GİDİYORUZ' 

Trump'ın "4 Kasım sabahı 04'te kullanılıp, listeye eklenen oylar olduğunu görmek istemiyoruz. Oy kullanma işlemlerinin durmasını istiyoruz, ABD Yüksek Mahkeme'sine gidiyoruz. Rasgele oy pusulalarını görmek istemiyoruz." ifadeleri de dikkat çekti. 

ABD'de bazı eyaletlerde posta yoluyla verilen oyların sayım süreci Cuma gününe kadar ertelendi. Cumhuriyetçiler bu süreçte usülsüzlüklerin yapılabileceğini savunuyor.