Trump yine Çin'e karşı yaptırım paketi açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e bağlı Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ne getirilen Ulusal Güvenlik Yasası nedeniyle Hong Kong'a yönelik imtiyazları kaldıran bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

Trump yine Çin'e karşı yaptırım paketi açıkladı

Trump, Beyaz Saray bahçesinde, Hong Kong konusunda Çin'e yönelik atılacak yeni adımları ele aldığı basın toplantısında, "Bugün Çin'i Hong Kong halkına yönelik baskı politikalarından dolayı sorumlu tutan bir yasa tasarısı ve başkanlık kararnamesi imzaladım." ifadesini kullandı.

Hong Kong'a Ulusal Güvenlik Yasası'nı getiren Çinli yetkililerle iş yapan tüm bankalara yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarının Kongrenin büyük desteği ile geçtiğini anımsatan Trump,"Bugün ben de bu kararnameyi onayladım. Bu kararname Hong Kong'un özgürlüğünü elinden alan kişileri ve kurumları sorumlu tutmamızı sağlayan yeni araçlar sağlıyor." dedi.

Trump, Hong Kong'daki durumu yakından izlediklerini ve durumun iyi olmadığını kaydederek, "Hong Kong halkınının özgürlükleri elinden alındı ve artık serbest piyasada rekabet edemiyor. Birçok insanın Hong Kong'u terk edeceğinden şüphe ediyorum." ifadesini kullandı.

ABD ve Hong Kong'un çok fazla iş yaptığını ve Hong Kong'a birçok ayrıcalık tanındığını savunan Trump, "Hong Kong'a imtiyazlı davranışımızı sona erdiren bir kararname imzaladım. Hong Kong şimdi Çin anakarası ile aynı muameleyi görecek. Hiçbir ayrıcalığı ve özel ekonomik muamelesi olmayacak." ifadesini kullandı.

Hong Kong’da ‘Suçluların iadesi yasası’ bahanesiyle Nisan ayında başlayan protesto gösterileri, söz konusu yasa tasarının iptal edilmesine rağmen devam etmişti.

Batı yanlısı eylemciler, Hong Kong’un Çin’e bağlı olmasını ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) politikalarına da karşı çıkıyor.

ABD bayrağı taşıyan eylemciler ayrıca, ABD’den Hong Kong’a yönelik müdahalede bulunmasını talep ediyor.

Buna karşılık olarak, Hong Kong’da yaşayan Çin yanlısı vatandaşlar da kimi zaman Çin’e destek eylemleri düzenliyor. Bu grupların eylemi ise dünya basınında yer almıyor.