Trump'ın başkanlık görevindeki son kararı

Donald Trump'ın Salı günü başkanlık görevindeki son gününde 100'e yakın kişiye af çıkarması bekleniyor. Olaya ilişkin iki kaynak, Beyaz Saray'ın af listesini tamamlamak için Pazar günü bir toplantı yaptığını iddia etti.

Trump'ın başkanlık görevindeki son kararı

CNN International'ın özel haberine göre, Trump Beyaz Saray'daki son gününe kadar yaklaşık 100 kişiye af ve ceza indirimi çıkaracak. Ancak şu an kendisi için af çıkarmamayı tercih ettiği belirtildi.

Aflar, Trump'ın başkanlığı günler içinde sona ermeden önce tamamlaması gereken birkaç maddeden biri. Muhtemelen son kararı da af kararları olacak. CNN'e konuşan kaynaklara göre, 6 Ocak baskını Trump'ın kendisini, çocuklarını ve kişisel avukatı Rudy Giuliani'yi affetme arzusunu karmaşıklaştırdı. Bu noktada, ne yapacağını yardımcıları dahil tam olarak bilmiyor.

Wikileaks kurucusu Julian Assange, eski danışman Steve Bannon gibi dikkat çekici isimlerin af listesinde olduğuna inanılmıyor, ancak listenin her an değişebileceği belirtiliyor. CNN'e konuşan kaynaklara göre, sağlık hizmeti dolandırıcılığından hüküm giyen ve tanınmış bir göz doktoru olan Dr. Salomon Melgen'in listede olduğu belirtiliyor.

KENDİNİ AFFEDEBİLİR Mİ?

ABD'li pek çok yetkili Trump'ın kendini affının anayasaya aykırı olacağını belirtiyor. Ancak bir başka grup ise kendi kendini affın anayasaya uygun olduğunu ve af yetkisinin çok geniş ifadelerle dile getirildiğini, 18. yüzyılda ülkenin kurucuların da bu yetkiye açık seçik sınırlama getirmemeyi tercih ettiğini savunuyor.