Trump’tan Avrupa’ya:  IŞİD’li vatandaşlarınızı almazsanız serbest bırakırız

Trump’tan Avrupa’ya:  IŞİD’li vatandaşlarınızı almazsanız serbest bırakırız

ABD Başkanı Trump’ın, Avrupa ülkelerinin terör örgütü IŞİD’e katılan vatandaşlarını teslim almamaları halinde “tek seçeneğin onları geri göndermek” olduğu yönündeki açıklamasını yineledi. YPG/PKK ve ABD’nin elindeki 10 bin kadar yabancı IŞİD üyesi bulunuyor ve bunların bir kısmı Avrupalı. YPG, bazı IŞİD’lileri para karşılığı bırakmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Avrupa ülkelerine IŞİD’li vatandaşlarını geri gönderme konusunda yinelediği açıklamalar, 10 bin kadar yabancı terörist ve ailesinin Suriye’den hangi yolla gönderileceği konusunda merak uyandırırken, ABD’li yetkililer “tehlikeli öneri” hakkında sessiz kalmayı tercih ediyor.

Trump, 21 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Avrupa’nın IŞİD’e katılmış vatandaşlarını geri almaması halinde “ABD’nin onları geri göndermekten başka çareleri kalmayacağını” söylemesi, bir kez daha bu teröristlerin akıbetini gündeme taşıdı.

ABD’li yetkililer, “IŞİD karşıtı mücadele” toplantılarında, Suriye’de ele geçirdikleri yabancı IŞİD’li ve ailelerinin toplam sayısının 10 bin civarında olduğunu belirtiyor.

Bu kişilerin bir kısmı, ABD güçlerince Deyrezor’da üs olarak da kullanılan El Ömer petrol sahasında, diğer kısmı ise YPG/PKK kontrolündeki Kamışlı, Haseke, Malikiye, Tabka ve Rakka cezaevlerine tutuluyor.

Trump’ın açıklaması da 10 bin kadar yabancı terörist ve ailelerinden Avrupalı olanların hangi yolla Avrupa’ya geçirilebileceği konusunda merak uyandırdı.

BEYAZ SARAY SUSKUN

AA muhabirleri, Trump’ın dile getirdiği rota üzerindeki Türkiye gibi ülkeler için tehlike arz edebilecek önerinin detayları hakkında bilgi edinebilmek için ABD Savunma Bakanlığına ve Beyaz Saraya yönelttikleri sorular karşısında net yanıt alamadı.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, AA’ya yaptığı açıklamada, Trump’ın açıklamaları üzerine herhangi bir değerlendirmede bulunmayacağını belirtirken, Beyaz Saray kaynakları ise sessiz kalmayı tercih etti.

ALMAZSANIZ SERBEST BIRAKIRIZ

ABD Başkanı Trump, 17 Şubat’taki açıklamasında, İngiltere, Fransa ve Almanya başta olmak üzere diğer kaynak ülkelere hitap etmiş ve vatandaşlarını teslim almamaları halinde “diğer alternatifin onları serbest bırakmak zorunda kalmak olduğunu” söylemişti.

Bu açıklamalar üzerine söz konusu ülkelerin konuyla ilgili isteksizlikleri ve hazırlıksızlıkları gözler önüne serilmişti. Batılı ülkeler, hukuk sistemlerinde bu tür suçları yargılama konusunda boşlukları kapatmak için bugüne kadar adım atmadı.

Kaynak ülkeler, suçların sınır dışında işlenmesi, bu kişilerin IŞİD içerisinde hangi suçları işlediğinin kanıtlanmasının zor olmasından dolayı “kısa süre serbest bırakılma risklerinin mevcut olması”, “cezaevlerinde diğer mahkumları radikalleştirme ihtimalleri”, “bunun önüne geçebilmek için fiziki ve ekonomik imkanların kısıtlı olması” gibi gerekçeleri öne sürerek, bu kişilerin bulundukları ülkede etkisiz hale getirilmeleri için beklemeyi seçiyor.

 YPG/PKK KOZ OLARAK KULLANIYOR

Terör örgütü YPG/PKK, ele geçirdiği IŞİD’li teröristlerin sonradan salıverilmesi için anlaşmalar yapıyor. Örgüt, Rakka’da kuşattığı IŞİD’lilerle anlaşamaya varmış, bunların önemli kısmını Türkiye’ye sızmak üzere sınır hattına yönelmişti.​

Son olarak örgüt, Kasım 2018’de IŞİD elebaşlarından “Ebu Halit El Suri” kod adlı Cemal Feyyad El Hüseyin’i 100 milyon Suriye lirası (yaklaşık 1 milyon Türk lirası) karşılığında serbest bırakmıştı.

Koalisyon sözcülerinden Eric Pahon, bu anlaşmalara ilişkin yaptığı açıklamada, “Koalisyon tamamen katılmasa da ortaklarımızın kararına saygı duyduk” ifadesini kullanmıştı. AA