Tüfenkçi girdi olmadı, Varank girdi olmadı… ‘Diyarbakır’da mekanları alma işini bakanlıktan çözelim’

TÜGVA skandalları birbirini kovalıyor. Ortaya çıkan belgelere göre, TÜGVA’nın üst düzey makamlardan aldıkları destek üzerinden yaptıkları baskıyla onlarca yer temin ettiği anlaşılıyor. Buna bir örnek de Diyarbakır ilinde yaşananlar. 

Tüfenkçi girdi olmadı, Varank girdi olmadı… ‘Diyarbakır’da mekanları alma işini bakanlıktan çözelim’
Tüfenkçi girdi olmadı, Varank girdi olmadı… ‘Diyarbakır’da mekanları alma işini bakanlıktan çözelim’

VERYANSIN TV

TÜGVA’nın Diyarbakır’da 17 Ocak 2017 tarihindeki Çözüm Rapor Formu’nda yazan bilgilere göre, Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın Diyarbakır’a bir Külliye sözü verdiği, bunun üzerine çalışmalar yapıldığı ve 3 yerin belirlendiği belirtiliyor. Raporda 3 ayrı yerin kimlere ait oldukları, kaç metrekare oldukları ve neler yapılabileceği ile kısa bilgilerin yer aldığı görülüyor. 
Raporda bu bahsedilen yerlerin alınabilmesi için çözüm yolları da yazılmış. Buna göre, binaların alınabilmesi için yöntemler sıralanmış. Kimlerden rica edileceği, kimler tarafından inşa edileceği ve hangi bakanlardan talimatla bu işin bitirileceği belirtilmiş. 

‘BAKANLIK ÜZERİNDEN ÇÖZELİM’

Raporda dikkat çeken bir ‘not’ da eklenmiş. 
Valinin şikayet edildiği notta yer alan ifadeler şu şekilde:
İl Valisi vakfımız kurulduğundan beri, vakfımıza hiçbir şekilde destek olmamıştır. 1 yılı aşkın bir süredir kendisini il yönetim kurulu olarak ziyaret talebimize bile karşılık vermemiştir. İl İHO Platform toplantısında Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkçi Beyin il binamız için yardım edilmesi talimatına rağmen hiçbir şekilde yardım etmemiştir hatta Cumhurbaşkanımızın ilimizi ziyareti sırasında Mustafa VARANK Beyin TÜGVA’ya yardımcı olun talimatına rağmen hiçbir gelişme olmamıştır. Dolayısıyla bundan sonrada destek olacağı pek düşünülmemektedir. Hatta mümkünse kendisini bilgilendirilmeden bakanlık üzerinden çözülmesi daha uygun olacağı müzakere edilmektedir, zira olacak işi bozması ihtimali söz konusudur.