TÜİK 3 milyon 191 bin işsizi nasıl yuttu?

TÜİK’in işsizlik anketindeki yanlış sorusunun gerçekte 7.1 milyon olan işsiz sayısının 3.9 milyon kişi olarak görünmesine neden olduğu belirtildi.

TÜİK 3 milyon 191 bin işsizi nasıl yuttu?

Geçen hafta TÜİK, Türkiye’de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan azalarak yüzde 13,2’ye gerilediğini iddia etmişti. Söz konusu dönemde işsiz sayısını, 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 bin kişi olarak kayıtlara geçiren TÜİK’e tepki gelmişti. Verilerin gerçek rakamları yansıtmadığı eleştirileri yapılmıştı.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) eski Müsteşar Yardımcısı ve Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, TÜİK’in işsizlere yanlış soru sorması yüzünden işsiz sayısının olması gerekenden 3 milyon 191 bin kişi daha az göründüğünü söyledi.

‘TÜİK parmak ısırttı’

Sözcü’ye konuşan Usta, işsiz sayısının 573 bin azalarak, 3 milyon 971 bine, işsizlik oranının 0.9 puan gerileyerek yüzde 13.2’ye düştüğünü açıklayan TÜİK’in son işsizlik verilerini değerlendirdi. TÜİK verilerinin ülkede yaşanan gerçek istihdam sorunlarını ve milyonlarca işsizin gerçek fotoğrafını yansıtmadığını belirten Erhan Usta, işsizlik anketinde insanlara yanlış soru sorulması yüzünden milyonlarca işsizin resmi verilere giremediğini anlattı.

Usta, TÜİK’in işgücü istatistiklerini oluşturmak için ülke genelinde yaptığı ankette insanlara, ‘İşe ihtiyacınız var mı’, diye sormak yerine, ‘İş arıyor musunuz’ diye sorduğunu belirterek şu tespitlerde bulundu:

“İşe çok ihtiyacı olduğu halde hiçbir iş bulamamış, çaldığı bütün kapılar yüzüne kapanmış, iş bulma ümidini büyük ölçüde yitirmiş işsizlere TÜİK anketörü, ‘İş arıyor musun” diye sorunca, işsizler doğal olarak, ‘Kardeşim iş mi var ki iş arayım. İnsanlar işinden olurken, bana kim iş verir’ deyip ‘iş aramıyorum’ yanıtını veriyor.

Öyle olunca da milyonlarca gerçek işsiz TÜİK’in istatistiklerine giremiyor. İşsiz sayısı az çıkıyor. Oysa aynı insanlara, ‘İşe ihtiyacın var mı” diye sorulsa herkesin gözü parlar, “Evet, tabi ki işe ihtiyacım var’ yanıtını verir.

Hesaplamalarımız, sorunun bu şekilde değiştirilmesi halinde TÜİK’in bülteninde 3 milyon 971 bin görünen işsiz sayısının bir anda 7 milyon 162 bine, işsizlik oranının da yüzde 13.2’den yüzde 21.5’e çıkacağını gösteriyor.”

Usta, TÜİK’in işsizlik verilerinin gerçek durumu yansıtmaması nedeniyle, ‘İdeal Çalışma Kapasitesi’nde (İÇK) İşsizlik Oranı’ isminde teknik bir gösterge hesapladıklarını da bildirdi.

Usta, işgücüne katılım, ümitsizlik, iş arayıp aramama gibi kavramları dışarıda bırakıp 25-64 yaş nüfusun haftada ortalama 40 saat fiili çalışmasını dikkate alarak yaptıkları hesaplamanın sonucunda, işsizliğin azalmadığının, aksine 15.6 puan artarak yüzde 29’dan yüzde 44.6’ya yükseldiğinin ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK), açıkladığı mart ayına ilişkin iş gücü istatistikleri şöyleydi: