Tunç Soyer: Kürtlerin anadilinde kamusal hizmet isteğini Ankara’nın insafına bırakamayız

HDP'ye yakınlığıyla bilinen CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yine HDP politikalarının savunuculuğunu yaptı. Merkezi yönetimi eleştirip yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasını isteyen Soyer, 'Kürtlerin anadilinde kamusal hizmet isteğini Ankara'nın insafına bırakamayız' dedi.

Tunç Soyer: Kürtlerin anadilinde kamusal hizmet isteğini Ankara’nın insafına bırakamayız

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) büyükşehir belediye başkanları İzmir’de bir araya geldi. İlki İstanbul’da gerçekleşen çalıştayın ikinci ayağı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde yapıldı. Swissotel’deki zirveye Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek dışındaki tüm başkanlar katıldı.

‘HALKIMIZ SADECE YAŞADIĞI ŞEHRİ YÖNETECEK BELEDİYE BAŞKANINI SEÇMEDİ’

İstanbul’dan sonra ikincisi gerçekleşen çalıştay için konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “ Şahsım da dahil burada bulunan 10 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildiğimiz şehirlerde; ekonomik ve sosyal sınıfı, etnik yapısı, inancı, dili, kültürü ve düşüncesi bakımından çok farklı toplumsal kesimlerin talep ve beklentilerine cevap olmakla sorumluyuz. Ancak hepimizin farkında olduğu gerçek şu ki; yönettiğimiz büyükşehirlerdeki vatandaşlarımız, geçmişin refleksleriyle yapılan bir yerel yönetim anlayışından fazlasını istiyor bizden. Bu istek öylesine oluşmadı elbette. Küreselleşmenin, bilgi toplumu olmanın ve ülkemizdeki toplumsal, siyasal süreçlerin getirdiği bir değişim. 31 Mart ve 23 Haziran’da ete kemiğe bürünen bir değişim bu. Halkımız son seçimlerde, sadece yaşadığı şehri yönetecek belediye başkanını seçmedi. Bununla birlikte; hakim siyasî dile, kutuplaştırma, ötekileştirme söylemlerine ve ekonominin gidişatına dur demek istedi” dedi.

Soyer, yerel yönetimlere “özerklik” isteyerek şunları söyledi:

“Ankara’da alınan karar ve tüm politikaların olumsuz sonuçlarının yansıdığı yerellerin zaten kısıtlı olan yetkilerinin bile alınması; merkezi idarelerin ve siyaset kurumunun, artık sorunlara cevaz vermekten gittikçe uzaklaştığını gösteriyor. Yetki paylaşımını, güçler ayrılığını kabul etmeyen, katı bir merkezi yaklaşım, sorunların katmerleşmesinin en temel sebeplerinden biri.”

Daha önce HDP’lilere sıcak mesajlar veren tıpkı bir HDP’li Belediye Başkanları gibi etnik ve mezhepsel talepleri dile getirerek “Kürtçe kamusal hizmet” çağrısı yaptı.

IZMIR BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANLIGININ EV SAHIPLIGINDE KONAK’TAKI BIR OTELDE DUZENLENEN CALISTAY’DA BIR ARAYA GELEN CHP’LI BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANLARI, TOPLANTININ ARDINDAN ACIKLAMA YAPTI. (FOTO: UMUT KARAKOYUN IZMIR DHA)

“Daralan kamusal ve siyasi alanı, yerelde toplumsal müşterekleri sağlayarak genişletebiliriz” diyen Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

‘KÜRTÇE KAMUSAL HİZMET TALEBİ ANKARA’NIN İNSAFINA BIRAKILAMAZ’

“Bu sebeple demokrasiyi, sadece seçimlerden ibaret gören anlayışı, yapacağımız uygulamalarla değiştirmek, yerel siyasetin ve onun temsilcileri olarak bizlerin en temel görevlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.  Halkın karar süreçlerine katılımını, söylemden öteye taşımamız; ancak ve ancak sorunun bizzat muhataplarını, bu süreçlere dahil ederek ve müşterekler kurarak mümkün. Aksi durumda çözdüğümüzü sandığımız sorunlar, büyüyerek devam eder. Alevilerin cemevi talebini, Kürtlerin anadilinde kamusal hizmet isteğini, Romanların kültürlerini yaşatacağı alanları, Suriyeli sığınmacılar meselesini, engellilerin sosyal yaşamda yaşadığı zorlukları, kadın özgürlüğünü, işsizliği, yoksulluğu, barışı ve onlarca farklı toplumsal sorunun çözümünü sadece Ankara’nın insafına ve tasarrufuna bırakacağımız aşamayı geçtik. Halka en yakın yerde kamusal hizmet sunan ve siyasi sorumluluk taşıyan bizlerin; yansıması doğrudan kentlerde olan bu sorunların çözümleri için çok daha cesur, çok daha kararlı adımlar atması gerekiyor. Toplum, geçmiş alışkanlıklarımızdan kurtulmamızı, mevcut siyasi, kamusal yaklaşımları değiştirmemizi ve dönüşüme öncülük yapmamızı talep ediyor.  Ülkemizin yarısının yaşadığı şehirlerin belediye başkanları olarak burada, İzmir’deki bu buluşmamızın; bu hususlarda tartışmalar yürüteceğimiz bir zemine dönüşeceğinden şüphem yok.”

PKK’YI KINAYAMADILAR

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Karabağlar yangınıyla ilgili terör örgütü PKK’nın kınanmasına ilişkin verilen önerge reddedilmişti. Önergeye AKP, MHP ve İYİ Parti grupları kabul oyuna karşı, CHP grubu ret oyu vermişti.

‘PKK’yı kınayalım’ önergesi İzmir Belediye Meclisi’nde reddedildi!

İZMİR’İN KURTULUŞ GÜNÜNDE HDP’LİLERLE BULUŞTULAR

Geçtiğimiz ay CHP‘li Karaburun Belediyesi’nin sponsorluğunda düzenlenen sözde bilim kongresinde çok sayıda HDP’li konuşma yapmıştı. Kongrenin son gününde ise CHP’nin HDP sevdalısı Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile terörle bağlantısı gerekçesiyle görevden alınan HDP’li eski belediye başkanı Adnan Selçuk Mızraklı bir araya gelmişti.

Selçuk Mızraklı salona girdiğinde katılımcılar “Her yer Amed, her yer direniş”, “Kayyumlar gidecek, biz kazanacağız” sloganlarıyla karşılanmıştı.

CHP’liler bunu da yaptı: Bilim kongresi adı altında HDP ile kucaklaşma