Tunus Cumhurbaşkanı yönetime el koydu

featured

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Said, Başbakanı görevden aldı, meclisin yetkilerini dondurdu. Tunus Meclis Başkanı ve Müslüman Kardeşlerin (İhvan) Tunus kolu olarak bilinen Nahda Hareketi’nin lideri Raşid el-Gannuşi ise halkı sokaklara çağırdı. Tunus parlamentosunda bulunan askerler, Raşid el-Gannuşi ve beraberindeki bir grup milletvekilinin içeri girmesine izin vermedi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, “ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle” meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını bildirdi.

Tunus Cumhurbaşkanlığının yayınladığı videoda, ülkedeki askeri komuta kademesinin ve güvenlik yetkililerinin katıldığı bir toplantı sonrasında konuşan Said, “Tunus’un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini” belirterek isim vermediği bazı grupların belirli bölgelerde iç savaş çıkarmak için para topladığını öne sürdü.

Said, birkaç ay önce almaları gereken bu kararları Meclis Başkanı ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile yaptığı istişareler sonrasında aldığını ifade etti.

Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyuran Said, söz konusu kararlardan sonra bir genelge yayınlanacağını ve kararların hemen yürürlüğe gireceğini aktardı.

Said, genelgeler biçiminde gerekli kararların duyurulmaya devam edeceğini, atayacağı başbakan ile yeni bir hükümet kurulacağını ve hükümetin cumhurbaşkanı liderliğinde kalacağını kaydetti.

BAŞSAVCILIK GÖREVİNİ DE ÜSTLENDİ

Anayasayı ve halkın çıkarlarını korumak üzere bu kararların kaçınılmaz olduğunu savunan Said, yolsuzluk dosyalarını ortaya çıkarma gerekçesiyle başsavcılık görevini de üstlendiğini belirtti.

TUNUS SİLAHLI KUVVETLERİ KONUŞLANMAYA BAŞLADI

Said’in açıklamasının ardından Tunus Silahlı Kuvvetleri’nin, hükümet, parlamento binası önüne ve meydanlara konuşlanmaya başladığı iddia ediliyor. 

BAZI GÖSTERİCİLER KARARI KUTLADI

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in aldığı kararları destekleyen bir grup gösterici, Tunus sokaklarında kutlama yaptı.

NAHDA HAREKETİ’NDEN AÇIKLAMA

Tunus Meclis Başkanı ve Müslüman Kardeşlerin (İhvan) Tunus kolu olarak bilinen Nahda Hareketi’nin lideri Raşid el-Gannuşi, Meclisin çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma kararları nedeniyle Cumhurbaşkanı Kays Said’i darbe yapmakla suçladı.

Gannuşi, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanının yasal bir dayanağı olmayan kararları, bir darbedir, anayasayla yorumlamak yanlıştır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Said’in kendisini arayarak anayasa çerçevesinde bazı kararlar alacağını paylaştığını ancak içeriğine vakıf olmadığını belirten Gannuşi, söz konusu kararların geçersiz olduğunu ve Meclisin anayasal çerçevede çalışmalarına devam edeceğini kaydetti.

ÇAĞRI YAPTILAR

Gannuşi “Halkı demokrasiyi yeniden tesis etmek için barışçıl mücadeleye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

‘HÜKÜMET GÖREVİNİN BAŞINDA’

Gannuşi “Demokratik olarak seçilmiş parlamento ve hükümet halen görevinin başında.” diye konuştu.

AA’ya konuşan Nahda Hareketi yöneticilerinden Riyad Şuaybi de devlet kurumlarına, Cumhurbaşkanı Kays Said’in aldığı kararları uygulamama çağrısında bulundu.

DESTEK VEREN DE OLDU TEPKİ GÖSTEREN DE 

Tunus‘ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meclisin çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma kararlarına parlamentodaki partilerin bazılarından destek geldi, bir kısmından da “darbe suçlaması” yöneltildi.

Ülkede Meclisteki 218 sandalyeden 19’uyla temsil edilen Demokratik Akım Partisi Milletvekili Samiye Abbu, Cumhurbaşkanı’nın Meclisin çalışmalarını dondurma, başbakanı görevden alma ve yeni bir başbakan atama kararının, “anayasal ve tarihi” olduğunu savundu.

Mecliste 18 milletvekili bulunan Onur Koalisyonu Yöneticisi ve Milletvekili Yusri ed-Dali, partisinin sosyal medya hesabından yayınladığı görüntülü mesajda, Cumhurbaşkanı’nın kararlarını “darbe” olarak nitelendirerek, halkı sokağa çağırdı.

Kararlar karşısında ülkenin iç savaşa sürüklenmesi endişesini aktaran Dali, silahlı kuvvetlerden, “anayasayı, anayasal kurumları korumak ve demokrasinin sürdürülmesi için hareketsiz kalmasını” talep etti.

Dali, Cumhurbaşkanı’nın adımlarının anayasaya aykırı olduğunu belirterek, devletin tüm unsurlarını anayasaya uygun davranmaya davet etti.

PARLAMENTODAKİ ASKERLER İÇERİ ALMADI

Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meclisin yetkilerini dondurma ve parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarını askıya alma kararını duyurmasının ardından Meclis binasına geldi.

Yardımcısı ile diğer bir grup milletvekilinin eşliğinde Meclis kapısına gelen Gannuşi, kapıdaki askerlerden içeri girmelerine müsaade edilmesini istedi. Ancak Meclis kapısındaki askerler, Gannuşi ve beraberindeki milletvekillerine Cumhurbaşkanlığından aldıkları talimatlar dolayısıyla girişlerine izin veremeyeceklerini iletti.

Askerlerle burada kısa bir diyalog yaşayan Gannuşi, Meclise giriş yapmalarının engellenmesini kınadı ve tüm milletvekillerine sorumluluklarını yerine getirmeleri ve yetkilerini kullanmaları çağrısında bulundu.

Tunus halkının özgürlükleri elinden alınarak saldırıya maruz kaldığını ileri süren Gannuşi, “Tunus halkı tiranlık dönemlerine dönmeyi kabul etmeyecektir. Özgürlük tehlike altında olduğu müddetçe yaşamanın bir kıymeti yoktur.” dedi.

Gannuşi, askerlerce kapatılan Meclis binasının önünden Tunuslulara ve orduya Cumhurbaşkanı Said’in kararlarına karşı durma çağrısı yaptı.

Tunus Cumhurbaşkanı yönetime el koydu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 sene önce

  Darbe yapanlar bizim çocuklarsa demokrasinin önemi yoktur der emperyalist ata sözü

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Evet o bizim denen cocuklar hep maskelidir birde maskesiz Firavun vardir baslarinda !!!
  Sistem hep ayni! Köle +Efendi iliskisi. Bu cesizli KILIFLARDA görünebiliyor!.
  Din denen ( Borc ) sistemide bu KILIFIN benzeridir !

  Kilisede , camide, havra da kölesin, fabrikada, kamuda kölesin !!!!

  Cevapla
 3. Hep aynı terane, hep aynı senaryo… Memleketlerin idarelerini dolaylı olarak değil de, doğrudan ABD’ye verelim, olsun bitsin artık yav… Yıllardır nedir bu kan, gözyaşı, yaşanan zulüm? Yorgan yanınca, kavga biter nasılsa? Bu sayede hiç olmazsa yalakalık yapmaya gerek kalmaz, belki zamanla onurlu olmayı bile öğrenebilirler… Kim bilir?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!