Türk bayrağına çirkin saldırı konuşulurken, Kardak’taki Yunan bayrağına ne oldu?

Irkçı Yunan milletvekilinin Avrupa Parlamentosu’nda Türk bayrağına yönelik çirkin saldırısına tepkiler devam ederken, 24 yıl önce Kardak’taki krize yol açan ve Türk komandoları tarafından indirilen Yunan bayrağı, Deniz Müzesi’nde titizlikle korunuyor.

Türk bayrağına çirkin saldırı konuşulurken, Kardak’taki Yunan bayrağına ne oldu?

Yunanistan’da aşırı sağcı Altın Şafak partisinin eski üyesi ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Ioannis Lagos Avrupa Parlamentosu’nda Türk bayrağının basılı olduğu kâğıdı yırtmıştı. Irkçı eylem Türkiye’yi ayağa kaldırdı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da Lagos’un bu düşmanca tavrını ‘saygısızlık’ ve ‘Neonazizm’ olarak nitelendirdi.

Provokatif eylem, 24 yıl önce Kardak’ta yapılan SAT operasyonunu ve bu operasyonda ele geçirilen Yunan bayrağını hatırlattı. O dönem Yunan deniz kuvvetleri tarafından Kardak kayalıklarına Yunan bayrağı dikilmiş ve bu olay iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmişti. Kısa sürede harekete geçen Türk komandoları ise 31 Ocak’ta sabaha karşı adaya çıkmış ve Yunan bayrağını indirerek Türk bayrağı dikmişti. Yunan bayrağına da el konularak Türkiye’ye getirilmişti.

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre, operasyonda yer alan SAT komandosu emekli Albay Ali Türkşen o anları, “Yunan bayrağını çıkardık, katladık içimize koyduk. Çünkü hangi ülkenin olursa olsun bayrak kutsaldır. O Yunan bayrağı şimdi Deniz Müzesi’nde… İsteyenler orada görebilir. Mustafa Kemal Atatürk de İzmir işgalden kurtarıldıktan sonra hükümet konağına girerken önüne Yunan bayrağını (üzerine basarak) içeri girmesini istediklerinde buna müsaade etmemişti” diye anlattı.

Türkşen ve beraberindeki komandoların kayalıklardan indirerek muhafaza altına aldıkları bayrak 24 yıldır Gölcük Donanma Komutanlığı’ndaki Deniz Müzesi’nde özel koruma altında sergileniyor…