Türk bilim insanları Antarktika’da

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk bilim insanlarının Antarktika'ya ulaştığını açıklayarak, '24 kişilik ekibimiz yer bilimleri, canlı bilimleri ve deniz bilimlerinde 15 proje yürütecek' dedi.

Türk bilim insanları Antarktika’da

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın kurulacağını duyurduğu Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) çalışmalarına başladı.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) çatısı altında kurulan KARE’nin müdürü Türkiye’nin kıtaya daha önce düzenlediği seferlere liderlik eden Doç. Dr. Burcu Özsoy olurken, enstitünün yoğun mesai harcadığı ilk görevi de 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi oldu.

1 AY BOYUNCA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Varank, Bilim Seferi’nin 9 Şubat’ta İstanbul’dan hareketle başlayacağını açıklamıştı. Beyaz kıtaya ulaşan Türk ekibi, Geçici Türk Bilim Kampı’nın bulunduğu Horseshoe Adası’nda yaklaşık 1 ay boyunca bilimsel çalışmalar yürütecek.

Bakan Varank, “24 kişiden oluşan ekibimiz; yer bilimleri, canlı bilimleri ve deniz bilimleri alanında toplam 15 proje yürütecek” dedi.

15 BİN KİLOMETRELİK YOLCULUK

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan ekip, 15 bin kilometrelik yorucu ve heyecan verici bir yolculuğu geride bıraktı.

İstanbul’dan 9 Şubat’ta yola çıkan 24 kişilik Türk ekibinin ilk durağı, Brezilya’nın başkenti Sao Paulo oldu.

Sao Paulo’dan Şili’nin başkenti Santiago’ya geçen ekip, buradan ülkenin güneyinde yer alan Punta Arenas kentine, ardından Puerto Williams’a vardı.

Güney Yarım Küre’de yerleşimin olduğu en son nokta olan Puerto Williams’ta 3 gece konaklayan ekip, yaklaşık 2 saat süren bir uçak yolculuğuyla Antarktika’nın King George Adası’na vardı.

‘DAHA ÖNCEKİ SEFERLERDEN ELDE ETTİĞİMİZ TECRÜBENİN MEYVELERİNİ TOPLUYORUZ’

Kıtaya herhangi bir canlı organizma taşımamak amacıyla tüm ekip uçaktan inerken ayaklarını dezenfektan suda temizleyerek karaya ayak bastı.

Antarktika uçağında Belarus ve Bulgaristan’dan gelen 2 bilim insanıyla buluşan Türk ekibi, King George Adası açıklarında bulunan ve 30 gün boyunca çalışmalarını gerçekleştirecekleri Şili bayraklı Betanzos isimli araştırma gemisine helikopter ve zodyak botlarla geçti.

4. Ulusal Antarktik Bilim Seferi Koordinatörü Doç. Dr. Burcu Özsoy, ekip olarak sağ salim kıtaya ulaştıkları için çok mutlu olduklarını söyleyerek, şunları anlattı:

“Daha önceki seferlerden elde ettiğimiz tecrübenin meyvelerini topluyoruz. Edindiğimiz hafıza ile sorunsuz bir şekilde seferimize başladık. Yoğun bir çalışma planı bizi bekliyor. Antarktika’nın hava koşulları müsaade ettiği sürece çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

‘ANTARTİKA BİZİM GEÇMİŞİMİZ, BUGÜNÜMÜZ VE GELECEĞİMİZDİR’

Heyette yer alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Burcu Özsoy’un başkanlığında 4 yılda gelinen noktanın bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Antarktika bizim geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimizdir. O yüzden sürdürülebilirliği sağlamamız için bugün Amerika, Rusya Güney Kore ve Japonya başta olmak üzere birçok ülke buraya ciddi kaynaklar aktarıyor. Bugün dünyanın yaşadığı birçok sorun küresel ısınma, iklim değişikliği gibi sorunların bilimsel analizleri burada yapılıyor ve tüm dünyaya umut oluyor. O yüzden Burcu Özsoy’un başkanlığındaki heyetimizin her yönüyle güçlendirilmesi gerekiyor.”

Ekibin kıtaya sağ salim ulaşmasının ardından 4. Ulusal Antarktik Bilim Seferi Koordinatörü Doç. Dr. Burcu Özsoy ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye’ye döndü.