Türk savunma sanayi projeleri - En iyi 10 Türk savunma sanayi projesi

@siberba Türk savunma sanayi projelerini yazdı...

Türk savunma sanayi projeleri - En iyi 10 Türk savunma sanayi projesi

@siberba yazdı...

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcılığını sağlayan en önemli unsurlardan biri şüphesiz Türk savunma sanayiidir. Örneğin Koral elektronik harp sisteminin yeteneklerine sahip bir ürünü yabancı bir ülkeden satın almak fazlası ile zordur. Ayrıca bu ürünü, ürünü satın aldığımız ülkeye ve müttefiklerine karşı etkin bir şekilde kullanamayacağımız da bir gerçek.

Ancak Koral gibi bir ürünü yerli olarak üretebilmek bize, kısıtlamasız bir şekilde kendi doktrinlerimizi geliştirme fırsatı vermektedir. Bunu insansız hava araçları ile Suriye ve Libya’da imha ettiğimiz Rus hava savunma sistemlerinde görmüştük. Ön plana çıkan sistemler insansız hava araçları iken arka planda çalışan kara ve hava konuşlu elektronik harp sistemlerimiz düşman radarlarını körelterek İHA’ların yakın mesafelere gidip hassas vuruşlar yapabilmesinin önünü açmıştı.

Aynı şekilde Koral’ın daha gelişmiş bir versiyonun yapıldığını düşündüğümüzde bu işte ne kadar ilerlediğimizi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu durumdan ne kadar memnun olduğunu görebiliriz.

Koral örneğinde olduğu gibi etkin, caydırıcı ve saygın bir ordunun temel yapı taşlarından birini savunma sanayii oluşturmaktadır. Türk savunma sanayii güçlü oldukça ordu da güçlüdür. Bu yazıda da TSK’nin caydırıcılığına caydırıcılık katacak olan en önemli Türk Savunma Sanayi Projelerinden 10 tanesine değineceğiz.

1- TUSAŞ Milli Muharip Uçak (MMU)

Türk savunma sanayi projeleri listemizin ilk sırasında şüphesiz Milli Muharip Uçak projesi yer almakta. Türk savunma sanayii ekosisteminin en üst noktasına oluşturan Milli Muharip Uçak projesi kapsamında üretilecek olan sensör ve aviyonikler, motor ve diğer tüm bileşenler yüksek teknolojiye sahip olacak. 2030-33 yılları arasında üretilecek olan 10 adet blok 1 MMU/TF-X haricindeki uçaklar 5. nesil olacak.

Hava Kuvvetlerimizin caydırıcılığını artıracak ve savunma ekosistemimize çağ atlatacak olan projenin üstün özelliklerine, teknik özelliklerine, proje takvimine, kullanılacak olan sensör ve aviyoniklere, motor ile ilgili detaylara, fiyatına ve daha fazlasına Milli Muharip Uçak yazısından ulaşabilirsiniz.

2- Milli Denizaltı (MİLDEN)

2030 yıllardan sonra görmeye başlayacağımız Milli Denizaltı (MİLDEN), şuan Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında ürettiğimiz Reis Sınıfı (Type 214TN Alman kökenli) denizaltıların aksine tasarımından üretimine kadar yüksek bir yerlilik oranına sahip tam anlamı ile milli bir proje olacak.

Proje 2030-40 yılları arasında gerçekleşeceği için konuşmak erken olsa da Gezgin Seyir füzesi gibi çok uzun menzilli füzeleri fırlatabileceği, havadan bağımsız tahrik sistemine veya daha gelişmiş bir teknolojiye sahip olacağına kesin gözü ile bakabiliriz.

Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Adalar Denizi gibi sıcak bölgelerde gücün kimde olduğunu gösterecek olan en önemli projelerimizden biridir. Bu yüzden MİLDEN projesini “Türk savunma sanayii projeleri” listemizde 2. sıraya koymaya layık gördük.

3- Hava SOJ

Türk savunma sanayii projeleri” listemizde rekabet gerçekten de çok yoğun. 3. sıraya gelmeyi hak edecek sistemleri arasından seçim yapmak zor olsa da biz tercihimizi elektronik harpten yana kullanmaya karar verdik.

Çok yakından tanıdığımız Koral’ın hava konuşlu ve daha yüksek teknolojili varyantı olarak özetleyebiliriz. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’mız tarafından 4 adet sipariş edilmesi planlanmaktadır. Bombardier Global 6000 tipi iş jeti proje için tercih edilmiştir.

Proje kapsamında üretilecek olan uçaklar düşman radarlarını köreltme, hedef tespiti ve teşihisi, düşman iletişimini kesme vb. Işlemleri gerçekleştirecek. HvKK envanterindeki uçakları koruyacak düşman unsurlara elektronik saldırı yapabilecektir.

4- Gezgin Seyir Füzesi

Caydırıcılığı belkide Milli Muharip Uçak’tan bile fazla olacak olan Gezgin Seyir Füzesi’nin ilk varyantlarının 800 km menzile sahip olacağı iddia ediliyor. Denizaltılar ve uygun dikey atım lançerlerine sahip gemiler tarafından kullanılabilecek olan Gezgin Füzesi ilk başta kara konuşlu olarak üretilecek. (Bkz; Hipersonik füzelerin jeopolitiğe etkisi – Cem Gürdeniz)

5- Siper ve GUMS

Katmanlı hava savunma ağımızın en önemli iki bileşeni olacak olan Siper ve GUMS projelerini aynı anda almak istedim. Yüksek irtifa ve uzun menzilde etkin olacak olan yerli hava savunma sistemi projelerimizin önemi büyük. Milli Muharip Uçak’tan Gezgin Seyir Füzesi’ne, elektronik harp sistemlerimizden balistik füzelerimize kadar üretilen her şey savunma amacı ile üretilmektadir. Türk savunma sanayii ürünlerinin tamamı olası savaşları önlemek için caydırıcılık sağlamaktadır. (Bkz; HİSAR O+ seri üretime geçiyor)

Hava savunma sistemlerimizde bu savunma mekanizmasının önemli bir parçasıdır. Siper, hava soluyan hedeflere (savaş uçakları, helikopterler, seyir füzeler vb.); Geliştirilmiş Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi (GUMS), balistik füzelere karşı etkili olması planlanan projelerdir.

6- Hürjet

4 farklı konfigrasyonu üretilecek olan Hürjet, en çok ekmeğini yiyeceğimiz projelerden bir tanesi. Hürjet jet eğitim ve tekamül görevlerinin yanında Türk Yıldızları için akrobasi uçağı görevi de yapacak. Hürjet’in tüm bunların yanında 4. nesil savaş uçakları ile birebir olmasada bu uçkalra yakın özelliklere sahip bir taarruz varyantı da olacak. Doğal olarak Hava Kuvvetlerinin hacimli bir Hürjet siparişi vermesi bekleniyor. (Bkz; Hürjet’in ön tasarım süreci aşıldı)

7- Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) (Type-214 TN)

MİLDEN’in ardından “Türk savunma sanayii projeleri” listemizde Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) (Type-214 TN) de yer buldu. Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi bölgeleri başta olmak üzere sıcak çatışma potansiyeli yüksek olan bazı bölgelerde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’mızın (DzKK) caydırıcılığını kısa sürede artıracak olan projelerin başında Yeni Tip Denizaltı Projesi yer alıyor. Bu kapsamda üretilecek olan Reis Sınıfı Denizaltılar, ülkemizin ilk havadan bağımsız tahrik sistemine sahip denizaltıları olacak.

8- TF-2000 Hava Savunma Harbi Destroyeri

Türkiye’nin en yüksek tonajlı gemi projesi olan TF-2000, ana vatan savunmasını mavi vatanda başlatarak düşmanı ana karadan uzak tutacak. Ana karanın hava savunmasının yanında sağladığı caydırıcılık ile ve uçak gemisi, LHD vb. platformların görev gruplarında da kullanılacak olması ile ülkemize hizmet edecek.

9- Gökhan Füzesi

Yerli bir ramjet motor ile yapacağımız uzun menzilli görüş ötesi hava hava füzesi Gökhan’ı listede 9. sıraya koyduk. Çok daha yukarılarda olmayı hak ediyor olsa da listede rekabet çok yüksek.

Süpersonik hızlarda çok yüksek hızlara çıkacak olan  TÜBİTAK SAGE üretimi Gökhan ile hem Milli Muharip Uçak hem Hürjet hem de MİUS bir başka olacak.

10- Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS)

Gizlilik seviyesi yüksek savunma sanayii projeleri -1” yazımızda da değindiğimiz gibi MİUS projesi hakkında birtakım bilgilere sahip olsak da 2023 yılında ilk uçuşunu göreceğimiz platform açıklananlardan çok daha farklı olacak.

Projeyi Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı denemesi olarak adlandırabiliriz. Mevcut savaş uçakları kadar yüksek tonaja ve doğal olarak üstün kabiliyetlere sahip olması beklenmese de HvKK’nin ilk stealth (bilinen tabiri ile hayalet) platformu olacak ve özellikle Milli Muharip Uçak ile koordineli olarak çalışmaya başladıktan sonra çok ciddi caydırıcılık sağlayacaktır.

HvKK ile koordineli olarak geliştirildiği için ve Selçuk Bayraktar’ın iddialı açıklamalarına güvenerek MİUS’u 10. sıraya koymaya karar verdik.