Türkiye gazetesi işsizliğin suçunu işsize yıktı!

Hükümete yakın Türkiye gazetesi, işsizliğin faturasını yine işsizlere kesti. Bazı işverenlerin yorumlarını sayfalarına taşıyan gazete, 'iş beğenmemezlik' iddiasında bulundu.

Türkiye gazetesi işsizliğin suçunu işsize yıktı!

Türkiye gazetesi bugün “Bu ‘iş’te bir terslik var” manşetiyle çıktı. İşverenlerin görüşlerine yer verildiği söz konusu haberde, iş imkanının çok olduğu ancak bu işlerde çalışmak isteyenin bulunamadığı iddia edildi.

İş verenlerin “10 gençten 9’unun makinede çalışmak istemediği; emek yoğun işlerin yüzüne bakan olmadığı” iddiası gündeme getirilen haberde, “Türkiye’de işsiz sayısı 3,9 milyon, işsizlik oranı ise yüzde 12. İş beğenmeyenler ve iş aramayanlarla birlikte oran 23,6’ya yükseliyor” denildi.

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Bu durum işsizliği körüklerken, aynı zamanda üretim tarafında aksamalara neden oluyor. En fazla elemanı makine-imalat, tekstil, mobilya gibi emek yoğun sektörler arıyor. Patronlar, gençlerin masa başı çalışmak istediklerini ve bu nedenle ara eleman problemi yaşandığını söylüyor. Yetişmiş bir CNC operatörünün maaşı 8 bin liralara kadar çıkıyor. Bir mobilya ustası 7 bin lira civarında maaş alıyor. Demir doğrama atölyesinde çırak olarak başlayan bir kişi 3.500 lira kazanıyor. Ancak bu meslekler gençlere zor geliyor. Emek yoğun sektörlerin iş verenleri, beyaz yakalı olma hayali peşinde koşanların bir yerden sonra AVM’lerde tezgâhtarlık yapmak zorunda kaldıklarını ve meslek sahibi olamadıklarını ifade ediyor.”