Türkiye ile Rusya arasında barış gücü karmaşası

Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan anlaşmanın ardından barış gücünde Türkiye’nin yer alıp almayacağı ve gözlem merkezinin nereye konuşlanacağına ilişkin Ankara ve Moskova’dan farklı açıklamalar yapıldı.

Türkiye ile Rusya arasında barış gücü karmaşası

VERYANSIN TV 

Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan tarihi anlaşmada barış gücüne ilişkin de maddeler yer almıştı. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, barış gücünde Türkiye’nin de rol alacağını söylerken, anlaşmada Türk barış gücüne yer verilmedi. 

Anlaşma metninde “Rusya Federasyonu barışı gücü, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin çekilmesiyle eş zamanlı olarak bölgeye konuşlandırılacaktır. Rusya Federasyonu barış gücünün bölgedeki varlığı 5 senedir. Bu 5 yıllık süreç tarafların sürenin bitimine 6 ay kala itiraz etmemeleri halinde otomatik olarak 5 yıllık periyodlarla uzar. Tarafların mutabakatı ile, önümüzdeki üç yıl içinde, Laçın koridoru boyunca Hankendi ve Ermenistan arasında iletişimi sağlayacak ve Rus barış gücü tarafından korunacak, yeni bir trafik güzergahının inşası için bir plan belirlenecektir.” ifadeleri yer alıyor. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün yaptığı açıklamada da Karabağ’daki çatışmaların sonlanması anlaşmasıyla sonuçlanan görüşmelerde Karabağ’a Rus-Türk barış güçlerinin beraber konuşlandırılması konusunun hiç ele alınmadığını söyledi.

ANKARA-MOSKOVA HATTINDA BARIŞ GÜCÜ KARMAŞASI 

Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada “Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde, Rusya ile birlikte yer alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ankara-Moskova hattında aynı zamanda gözlem gücünün nereye konuşlanacağına ilişkin de farklı açıklamalar yapıldı. 

RUSYA: GÖZLEM MERKEZİ AZERBAYCAN’DA 

Konuya ilişkin Rusya’dan yapılan açıklamada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov “Gerçekten de ateşkese uyulup uyulmadığının denetimi için Azerbaycan topraklarında bir gözlem merkezi oluşturulmasına değinildi. Burasının (Karabağ’da değil) Azerbaycan’da oluşturulması söz konusu. Bu ortak gözlem merkezinin oluşturulmasına ilişkin ayrıntılar ise ayrı bir anlaşmanın konusu” demişti. 

Kremlin Sözcüsü, ‘Azerbaycan topraklarından kastının, Karabağ’da Azerbaycan’ın denetiminde olan bölgeler mi olduğu’ sorusu üzerine ise “Hayır, Karabağ’dan bahsetmiyorum” açıklamasını yapmıştı. 

TÜRKİYE: GÖZLEM GÜCÜ İŞGALDEN KURTARILAN TOPRAKLARDA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise partisinin grup toplantısında “Bu merkez, Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan toprakları üzerinde kurulacaktır. Dağlık Karabağ'daki ateşkesin ihlalini önlemeye yönelik tüm tedbirler bu merkez tarafından alınacaktır.” diye konuştu.