Türkiye sınırına geliyorlar!

Suriye’de ordunun terör gruplarına yönelik operasyonları nedeniyle İdlib'i terk edip Türkiye sınırına doğru göç edenlerin sayısı son 24 saatte gelen 39 bin kişiyle birlikte 600 bine ulaştığı bildirildi.

Türkiye sınırına geliyorlar!

İdlib kenti ile kırsalındaki terör gruplarına yönelik Suriye ordusunun havadan ve karadan operasyonları devam ederken, son 24 saatte 39 bin kişi daha yaşadıkları yerleri terk ederek, Türkiye sınırına yakın güvenli bölgelere göç etti.

Geçen kasım ayından bu yana Türkiye sınırına gelenlerin sayısı son verilerle birlikte 600 bine dayandı. Göç eden Suriyelilerin daha çok Türkiye sınırı hattındaki kamplar bölgesi ile TSK’nın terörden arındırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesine sığınıyor. Suriyeliler buralarda çadırlarda kalıyor.

LAVROV: TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAYA DEVAM

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile Rusya’nın Suriye’deki siyasi süreçte yer almaya hazır olan silahlı muhalefetin, teröristlerden ayrılmasına ilişkin çalışmaları devam ettirme konusunda anlaştıklarını bildirdi.

Lavrov, Güney Sudanlı mevkidaşı Awut Deng Acuil ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin, Suriye’deki İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki durumla ilgili sorularını yanıtladı.

Bölgede, Heyet Tahrir Şam ve Nusra Cephesi kontrolündeki militanların ateşkes anlaşmalarını sürekli ihlal ettiğini söyleyen Lavrov, ocak başında Rusya ve Türkiye’nin teklifiyle ateşkesin sağlandığını hatırlattı.

ANLAŞMAYA RAĞMEN SALDIRDILAR

“Bu teklife rağmen İdlib’deki radikallerin o tarihten bu yana bölgede saldırılar düzenlediğini” belirten Lavrov, anlaşmanın birçok defa ihlal edildiğini savundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, şöyle devam etti:

“Bu tür silahlı provokasyonlar karşılıksız kalamaz. İdlib’de provokasyonların kaynağını yok etmeye çalışan Suriye ordusunun eylemlerini destekliyoruz. Bu bölgede bulunan militanlar, Rusya ve Türkiye arasında 2018’de imzalanan Soçi mutabakatı gereği teröristlerden ayrılmaya hazır ise bunu yapmaları gerekiyor.”

İNSANİ YARDIM KORİDORLARINA TERÖRİSTLER SALDIRIYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda yaptığı görüşmeyi anımsatan Lavrov, “Biz Suriye’deki siyasi süreçte yer almaya hazır olan yurtsever silahlı muhalefetin, teröristlerden ayrılmasına ilişkin anlaşmaların uygulanmasıyla ilgili çalışmaları devam ettirme konusunda anlaştık. Bu anlaşmaların uygulanması gerekir” dedi.

Silahlı grupların teröristlerle irtibatı tamamen kesmesi gerektiğini vurgulayan Lavrov, sivil halkın bölgeden çıkması için oluşturulan insani yardım koridorlarına teröristlerin saldırdığını ifade etti.

Lavrov, bu yüzden zaman kaybedilmeden Rusya ve Türkiye arasında yapılan anlaşmaya uyulmasının gerekli olduğunu yineledi.