Türkiye Türkçesiyle Özbekistan Türkçesi arasındaki ilişkiler

Özbekistan’ın Yurt Dışındaki Kültürel Varlıklarını Araştırma Merkezi Heyeti, 9 Eylül 2019 tarihinde Türk Dil Kurumu'nu ziyaret etti.

Türkiye Türkçesiyle Özbekistan Türkçesi arasındaki ilişkiler

Özbekistan’ın Yurt Dışındaki Kültürel Varlıklarını Araştırma Merkezi Heyeti, 9 Eylül 2019 tarihinde Türk Dil Kurumu’nu ziyaret etti.

Özbekistan Bakanlar Kurulu bünyesindeki merkezin Heyet Başkanı R. Bahadirov ve beraberinde gelen ekibe Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Ersoy, Bilimsel Çalışmalar Müdür V. İrem Işıl Altun ve Kütüphane Müdür V. Mehtap Şahin eşlik etti.

Türkiye Türkçesi Özbekistan Türkçesi
R. Bahadirov ve beraberinde gelen ekip Türk Dil Kurumu ziyaretinde

Toplantıya Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden Özbek Türkçesi uzmanları Doç. Dr. Hüseyin Yıldırım ile Dr. Öğr. Üyesi Veli Savaş Yelok da katıldı.

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda Heyet Başkanı R. Bahadirov, Merkezin amacının Özbekistan’la kültürel bağları olan ülkelerle ortak çalışmalar yapmak olduğunu belirtti.  e getirdi.

TDK Başkanı Prof. Dr. Gülsevin Özbeklerin bilimsel ve kültürel açıdan Türk dünyasındaki yerine değinerek Özbek Türkleri ile Türkiye Türklerinin kardeşliği üzerinde durdu. Türk Dil Kurumunun tarihçesinden, çalışma alanlarından da söz ederek TDK’nın çağdaş Türk lehçeleri alanındaki faaliyetleri ve eserleri hakkında bilgi verdi.

TDK’nin resmi sitesindeki habere göre toplantı sonucu iş birliği protokolü imzaladı.