Türkiye'den, ABD'nin 'Afgan göçmenler' açıklamasına cevap

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Afgan göçmenlerin kabulüyle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'yi işaret etmesine cevap verdi. Bakanlık 'ABD'nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır' ifadelerini kullandı.

Türkiye'den, ABD'nin 'Afgan göçmenler' açıklamasına cevap

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Afgan göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamaya cevap verdi. 

Bakanlık şu ifadeleri kullandı:

"ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD'ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için ülkemize de işaret edilmektedir.

Öncelikle ABD'nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez.

Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkemizin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır. Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir."

NE OLMUŞTU?

Reuters'in ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Taliban'dan kaçan Afganlar, ABD'nin Afganistan'a yönelik geliştirdiği yeni bir program kapsamında, bir ABD kurumu, STK veya medya kuruluşunun referansı ile ABD'ye sığınmacı olarak gidebilecek. Ancak bunun öncesinde kendi çabalarıyla üçüncü bir ülkeye seyahat etmesi gerekecek.

 'TÜRKİYE'YE SEYAHAT EDEBİLİRLER'

Habere göre program sadece, ABD hükümeti ve ordusu için çalışan Afganları değil, ABD'nin finanse ettiği projeler, ABD merkezli STK'ler ve medya kuruluşları için çalışanları da kapsayacak. Başvuruda bulununan Afganlar, kendi çabalarıyla Afganistan'dan çıkıp üçüncü bir ülkeye ulaşacak. O noktadan sonra güvenlik taraması yapılacak ve süreç 12-14 ay kadar sürebilecek. 

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Potansiyel çıkış dalgasına hazırlıklı olunması için komşu ülkelerle ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile görüştük" dedi. 'Pakistan'ın Afganistan sınırlarının açık kalmasının önemli olduğunu, diğerlerinin ise İran üzerinden Türkiye'ye seyahat edebileceğini" sözlerine ekledi.