Türkiye’den çok önemli S-400 açıklaması

featured

Rusya’dan alınan S-400’ler konusunda açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ‘Sistem Türkiye’de, hazırlıklar devam ediyor. İkinci sistemin tedariki konusunda prensip anlaşmamız var’ dedi.

Rusya’dan alınıp Ankara konuşlandırılan S-400 hava savunma sisteminin nisan ayında aktif edileceği açıklanmıştı. Ancak sürece henüz geçilemedi. S-400’deki gecikme, “Ankara vaz mı geçiyor?” yorumlarına neden oldu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, S-400 konusunda NTV’den Özden Erkuş’un sorularını yanıtladı.

Demir, “Her zaman söylendiği gibi, bir sistem alınıyor ise kullanmak için alınır, nokta. Devletin çeşitli kademelerinden yetkililer bunu söyledi. Kullanıma geçme süreciyle ilgili ise, bütün dünya belirli süreçten geçti. Seyahatler kısıtlandı, belirli ilişkiler ve çalışma tempoları düşürüldü. Bu süreç, sistemin aktif hale getirilmesini de etkiledi.

Hazırlıklar devam ediyor. Yeni sistemle ilgili, birkaç kez daha söyledik, ikinci aşama diyelim buna. Bu proje kendi içinde belli üretim ve teknoloji unsurlarını da içeriyor. Bunlarla ilgili çalışmalarımız var. İkinci sistemin tedariki konusunda prensip anlaşmamız var. Teknoloji transferi, ortak üretim detayları ve yol haritası ile ilgili teknik çalışmalar gerekiyor. Bu detaylar meseleyi biraz taşıdı. ‘İkinci sistem tedariki olacak mı olmayacak mı?’dan çok, süreçte bizim kazanımlarımız önemli.” dedi.

F-35 SORUNU

Demir, ABD ile yaşanan F-35 krizi içinse “Sorunu ortaya çıkaran taraf biz değiliz. Sorun yokmuş gibi davranan da biziz. Karşı taraf sorun var diyorsa… Biz çalışmaya bağlı olduğumuzu defalarca dillendirdik. Karşı tarafın faaliyetleri tek taraflı ve işbirliği ruhuna uymuyor. Maliyet olarak da ortaklara zarar veriyor. Türkiye üzerine düşeni yerine getirdi. Diğer taraf tek yanlı olarak üretim ve siparişleri durdurur ise, ki bu ifade edildi ama siparişler devam etti, haklarımızın takibini sürdürürüz. Türkiye’nin katkısının ne kadar değerli olduğu görüldü.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den çok önemli S-400 açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    ” FETÖ’cü Emre Uslu geçen aylarda “S-400’ler alınırsa üzerine otururum” demişti… ” Hazirliklar bitince……. üzerine oturanlari …… uzayin derinliklerine yallahhhhhhhhh

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Bu soru kafamı karıştırıyor, bize karşı Suriye’de ve idlipde savaşan Rusya ve Türklere karşı sert ve kirli tarihi olan Rusya neden bize s400 veriyor ?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!