Gemi baskınında FETÖ şüphesi

FETÖ sahte haber ve ihbarlarla Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki meşruiyetini karalamaya çalışıyor. Son dönemde “Türkiye BM ambargosunu deliyor. Silah kaçakçılığı yapıyor” suçlamalarıyla Batı’ya “Türkiye’yi savaş suçlusu ilan edin” çağrısı yapan terör örgütünün Türk gemisine yapılan baskında da parmağı olduğu belirtiliyor.

Gemi baskınında FETÖ şüphesi

FETÖ son dönemde Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan stratejisine engel olmaya yönelik faaliyetler yürütüyor.

Sosyal medyada etkin olan FETÖ’cü hesaplar sahte haberlerle Türkiye’nin bölgeki meşruiyetini karalamayı hedefliyor.

Türk gemisine yapılan baskından önce Türkiye’den Libya’ya giden ticaret gemilerini hedef gösteren FETÖ’cüler “Türkiye'nin Libya’ya silah taşıdığı ve BM ambargosunu deldiği yönünde” paylaşımlar yapıyor. 

Söz konusu paylaşımlardan biri “Patagonya Bahriyesi” isimli FETÖ’cü hesaba ait. 27 Nisan’da yapılan paylaşımda “MİT TIR’ları MİT gemilerine” başlığıyla kumpas dönemlerine de atıf yapılıyor.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

Aydınlık’tan Tevfik Kadan’a konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı da FETÖ’nün rolüne dikkat çekti. Yaycı Türk gemisine yapılan baskında terör örgütünün rolüne işaret etti. 

"FETÖ bütün yayın organlarında Türkiye'den Libya'ya giden ticaret gemilerini, harp gemilerini hep hedef gösterdi. Bunun arkasında hem Türkiye'ye yaptırım uygulatmak, aynı zamanda Türkiye'yi yönetenleri savaş mahkemesinde yargılatmak var. Türkiye'ye çok ciddi yaptırımlar ve müdahaleler gelebilirdi. Gerçekten bunlar bir konteynerin içine silah koymuş da olabilirlerdi. 16 saat arama şu demek: muhtemelen kumpas ve iftira ustası FETÖ'cüler bunları çok ciddi inandırmış. Rastgele bir arama değil. Yoksa 1-2 saatte çıkılırdı. Didik didik aramışlar.”