Türkiye’ye nasıl giriyorlar? Kaçak Afgan çiftin adım adım İstanbul yolculuğu

Kaçak göçmen sorunu gündemdeki yerini korurken, İngiliz The Guardian, Taliban'dan kaçan çiftin Afganistan'dan İstanbul'a uzanan yolculuğunu anlattı.

featured

İngiltere’nin önde gelen yayınlarından The Guardian, Taliban’ın geçen yaz başkent Kabil’e doğru ilerlerken Afganistan‘dan kaçarak Türkiye’ye gelen Şükriya ve eşinin yaşadıklarını haberleştirdi.

T24’ün The Guardian’dan aktardığına göre, Şükriya, Afganistan’dan Temmuz 2021’de yaşadıkları Herat kentine Taliban yaklaştıktan sonra yola çıktıklarını belirtti. 3 aylık hamile olan Şükriya kuaför ve terzi olarak çalışırken eşi Nur-Muhammed de polislik yapıyordu. Nur-Muhammed kısa süre Taliban’a karşı direnişte de yer almış; kardeşi çıkan çatışmalardan birinde hayatını kaybetmişti. Şükriya, eşinin bu nedenle hedef haline geldiğini ve sıkça tehditkar mesajlar aldığını belirtti.

“Asla Taliban’ın döneceğini düşünmezdim” diyen Şükriya, “Diğer bölgeleri aldıklarını görünce kaçmaya kara verdik. Yanımıza üzerimizdeki kıyafetler dışında bir şey almadık” dedi.

Çiftin ilk durağı, Afganistan’ın İran sınırındaki Nemruz vilayeti oldu. Şükriya, burada bir ‘kaçakçı’ ile temasa geçtiklerini ve ertesi gün kalabalık bir grup sığınmacı ile yola çıktıklarını belirtti.

6 gece boyunca yürüdüklerini söyleyen Şükriya, “Gün içinde bazı kayaların gölgesinde uyuduk. Yanımızda çok sayıda çocuk vardı, bazılarının ayaklarında ayakkabı bile yoktu. Hepimiz yürüyerek ülkeden (Afganistan’dan) çıktık” dedi. Şükriya, The Guardian’a anlattıklarında yolculuğun bu bölümünde yaşadıkları en büyük zorluğun tepelik bölgelerde yürümek olduğunu; hamile bir kadın olarak kanallarda buldukları kirli suyu içtiği için sıkça kustuğunu söyledi.

Çift, İran’ın Zahidan kentine ulaştıktan sonra onları başka bir ‘kaçakçı’nın otobüse bindirdiğini ve Türkiye sınırı yakınlarındaki Urmiye kentine götürdüğü aktardı.

The Guardian, Türkiye’nin yeni bir sığınmacı akınını önlemek için ülkenin İran’la olan sınırına, Kabil 15 Ağustos’ta düşmeden önce 4 metrelik duvar inşa ettiğini belirtti. Duvarda termal kameralar bulunuyor ve silahlı korumalar devriye geziyor.

Şükriya ve diğer sığınmacılar otobüs içinde 24 saatlik yolculuğun ardından Türkiye yakınlarındaki ufak bir kasabaya getirildi ve burada bir hafta ‘çukurda’ bekledi. ‘Kaçakçılar’ geri döndüklerinde Türkiye sınırını geçmek için güvenli bir nokta tespit ettiklerini belirtti. Sığınmacılar, duvarı bir bir merdivene tırmanarak geçti ve Türkiye’ye girdi.

Şükriya, Van’da yakalandıklarını ve kamplara götürüldüklerini; burada da sınır dışı edilmekle tehdit edildiklerini ifade etti. Yetkililere hamile olduğunu söyleyen Şükriya, sınır dışı edilirse İran’da suçlular tarafından hedef alınabileceğini ve cinsel istismara uğrayabileceğini söyledi.

Şükriya, yetkililerin ona ve eşine acıdığını ve Türkiye’de geçici olarak kalma hakkı tanıdığını ifade etti. Çift, kendilerine çalışma izni verilmediğini ve Türkiye’den çıkmalarına da izin olmadığını ifade etti.

Çift, artık İstanbul’da yaşıyor. Çocukları erken doğduktan sonra ‘kaçakçılara’ verdikleri 3 bin doların üzerine kalan birikmiş paralarını hastaneye harcadıklarını belirten Şükriya, eve sadece kendisinin kuaförlük yaparak kazandığı paranın girdiğini ifade etti.

Türkiye’ye nasıl giriyorlar? Kaçak Afgan çiftin adım adım İstanbul yolculuğu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 4 hafta önce

    Van’da yakalanıyor ama nasıl oluyorsa yaşamak için İstanbul’a geliyor. Böyle bir dünya var mı?

  2. Ne güzel.Yolu biliyorlar işte.Aynı yoldan geri gidecekler.Seve seve!

  3. 4 hafta önce

    Mültecilere acıyan yetkililer Türklere acımıyorlar. Tek çare Ümit Özdağ

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!