Türkiye’ye yaptırımları da içeriyordu! ABD’de o tasarı onaylandı

featured

ABD Temsilciler Meclisi, resmi adı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA) olan ulusal savunma bütçe tasarısının son halini oyladı. Türkiye’ye yaptırımları da öngören tasarı 335 Evet ve 78 Hayır oyu ile kabul etti.

VERYANSIN TV

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yaptırım öngören Savunma Bütçesi Tasarısı’nı 335 Evet ve 78 Hayır oyu ile kabul etti. Bu çoğunluk ile tasarının Başkan Trump tarafından veto edilmesinin yolu kapandı.

TRUMP VETO EDECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitterden yaptığı açıklamada 2021 Savunma Bütçesi Tasarısı’nın Kongre’den geçmesi durumunda veto edeceğini duyurmuştu. Tasarının “zayıf” olduğunu ifade eden Trump, açıklamasında “Umarım Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler çok zayıf durumdaki Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA) aleyhinde oy kullanırlar, ben tasarıyı veto edeceğim” demişti.

TÜRKİYE’YE HANGİ YAPTIRIMLAR ÖNGÖRÜLÜYOR?

ABD Kongresi’nin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato, geçen hafta ABD’nin 2021 yılı savunma bütçesi için hazırlanan 4 bin 500 sayfalık yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya varmıştı. Tasarıda, Türkiye’ye de Rusya’dan S-400 tipi hava savunma sistemi satın aldığı için yaptırım uygulanması öngörülüyor.

Ulusal Savunma Yetkilendirilme Yasası’nda (NDAA) ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) uyarınca S-400’ün satın alınmasında rol oynayan kişilere yaptırım uygulanması isteniyor. Tasarıda CAATSA’da yer alan 12 yaptırımdan 5’inin belirlenecek kişiler için uygulanması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Buna göre de yaptırım uygulanacak kişilerin ABD’deki banka hesapları ve mal varlıklarının dondurulması, ABD’ye girişine yasak getirilmesi ve ABD’deki banka ve kuruluşlarla iş yapmasının yasaklanması söz konusu olacak.

Yaptırımların kaldırılmasının şartları ise şu şekilde belirtildi:

“Başkan yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içinde Kongrenin gerekli komitelerine, Türkiye’nin veya yaptırım uygulanan kişilerin artık S-400’leri veya bunların yerine herhangi bir Rus sistemini uhdesinde bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti veya şirketleri adına herhangi bir Rusya vatandaşının S-400’leri çalıştırmadığını teyit ettikten sonra; Türkiye’den Türk Hükümetinin veya hükümet adına başka biri tarafın S-400 veya onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA’nın 231’inci bölümünün kapsamına girecek herhangi bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımları kaldırabilir.”

TASARIDA NELER VAR?

Tasarının nihai halinde, Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 635.5 milyar doları temel bütçe, 69 milyar doları savaş fonu olarak bilinen ‘Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu’, 8.9 milyar doları ise tasarının yetki alanları dışındaki savunmaya ilişkin harcamalar olmak üzere 713.4 milyar dolar bütçe ayrıldı.

Bunun yanı sıra, Enerji Bakanlığı bütçesi altında nükleer kapasiteye ilişkin savunma harcamaları için ise 26.6 milyar dolar bütçe belirlendi.

NDAA tasarısında, Çin’e karşı ‘Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi’nin kurulması öngörülürken, ABD’nin pasifik bölgesindeki askeri gücünü tahkim etmek, bölgedeki ortak ve müttefiklere destek vermek üzere bu inisiyatif için Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığının bütçesine ek 2.2 milyar dolar fon ayrıldı.

Rusya ile askeri ilişki sınırlamalarını artırıyor

Tasarıda, ABD ordusunun Rus ordusu ile ilişkilerine yönelik kısıtlamalarının artırılmasına ilişkin maddeler dikkati çekti.

Rusya’ya yönelik faaliyetler kapsamında, tasarı ayrıca, Ukrayna’ya 75 milyonu silah olmak üzere 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılmasını şart koştu.

Tasarıda aynı zamanda, Avrupa Caydırıcılık İnisiyatifi için önceki bütçe yasalarında belirlenen 3.7 milyar dolarlık fonun tamamının, bu bütçe kapsamında da sağlanması istendi.

ABD Başkanı Trump’ın Almanya ve Güney Kore’den asker çekme planına ilişkin ise tasarıda, gerekli şartlar teyit edilmediği sürece Güney Kore’deki asker sayısının 28 bin 500’ün altına, Almanya’daki asker sayısının ise değerlendirme süreci tamamlanmadan 34 bin 500’ün altına düşürülmesi yasaklandı.

Tasarıdaki, ‘ABD özel kuvvetlerinin ABD ortaklarına gayri nizami harp için destek yetkisini artırmasına’ ilişkin bir madde de dikkati çekti. ABD, hibrit savaş ve gayrinizami harbe ilişkin strateji belgesini daha önce yayınlamıştı.

ABD askerlerinin, Finlandiya’daki Avrupa Hibrit Tehditlerle Mücadele İçin Eğitim Merkezi’nin eğitimlerine katılmasını şart koşan tasarıda, İsrail, Tayvan, Baltık ülkeleri, Hindistan, Vietnam ve Japonya’ya yapılan askeri yardımların devam edilmesi talep edildi.

ABD Hava Kuvvetlerinin, gücünün ortalama 386 filo veya 3 bin 850 savaş uçağına ulaştırılmasını öngören tasarı, birçok savaş uçağının yanı sıra 93 adet F-35 uçağının alınması için yetki verdi.

Tasarıda, Türkiye’nin aldığı 6 F-35 uçağının da ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılması için gerekli yetkilendirme yapıldı.

Siyah Amerikalı George Floyd’un öldürülmesinden sonra yaşanan olaylarda gündeme gelen Konfederasyoncu generallerin isim ve heykellerinin kaldırılması da tasarıda yer aldı.

Tasarının ilgili maddelerinde, Konfederasyoncu generallerin isimlerinin üslerden kaldırılması için bir komisyon kurulması ve bu komisyonun 3 yıl içerisinde gerekli tavsiyeleri içeren bir rapor hazırlaması şartı konuldu.

Türkiye’ye yaptırımları da içeriyordu! ABD’de o tasarı onaylandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  bu konu hakkında muhalefet tarafından hükümete destek gördünüzmü. yazıklar olsun. devletimize vatanımıza haksız şekilde yaptırım uygulanabilmesi tehditleri savuranlara evet haklısınız diyen bir muhalefet var. Atatürkçüyüm diyerek ortalıkta gezenler Atatürkün kurmuş olduğu devlete düşman bölücülerle sözde ülkeyi kurtaracaklar. Abd başkanı denen zat boşuna muhalefete destek vereceğiz demiyor. Şuan sol güruhun objektif olsalar akpye sonsuz destek olması lazım. Emperyalist düşüncenin faşizanlığını görüyoruz bariz. Ama malesef gerçekten vatansever olmayan hümanistler işlerine geldiği gibi işlerine gelecek şekilde muhalefet yapıyorlar. Muhalefetin kayıtsız şartsız devletine sahip çıkması gerekirdi. Bu halk bunları da unutmayacak.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  O kararlari uygulamaya yureginiz yetmez sizin..Isiniz gucunuz bosa tehdit blof..Akliniz sira korkutacaksiniz…Bu blofleri ancak bizim muhalefete yedirirsiniz siz.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Bizde Türkiyeye düsman ülkelere karsi yasalari isletip bu conileri ülkelerine gönderip bir daha ortadoguya ayak bastirmayalim. Bu duruma göre Türkiye abd icin düsman ki zaten bunu gizlemiyorlar. O zaman gelsinler ver görsünler.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!