Twitch üzerinden kara para mı aklanıyor? Temiz Twitch hareketi nedir?

featured

Daha önce, kullanıcı verilerinin sızdırılmasıyla gündeme gelen Twitch hakkında yeni bir iddia dillendiriliyor. Popüler Twitch yayıncıları, platformun küçük yayıncılar üzerinden kara para aklama merkezi olarak kullanıldığı iddia ediliyor.

Ünlü canlı yayın platformu Twitch’in bir kara para aklama mekanizması haline geldiği iddia ediliyor.
  
Jahrein mahlaslı yayıncu çalıntı kredi kartlarından anlaşılan yayıncılara yüklü miktarlarda bağış yapıldığını ve yayıncıların da dolandırıcılar ile işbirliği halinde olduğunu belirtmişti. İddialara göre bu yayıncılar işbirliği içinde oldukları kişilerle kara parayı bölüşüyorlar.

Çok az izlenmesi olup dikkat çekmeyeceği düşünülen yayıncılar üzerinden yapıldığı iddia edilen kara para aklama işlemi ustaca hazırlanmış bir tezgahla işliyor. Yayıncıya bağış yapıldıktan sonra para temiz bir hale gelmiş oluyor.
Bu büyük skandal giderek daha da yayılıp her geçen dakika başka yayıncılara da sıçrarken hem kullanıcılar hem de yayıncılar isyan bayrağını çektiler ve #temiztwitch hareketi başladı.
  
İlk olarak İrem “ClumsyKitty” Sakmar tarafından dile getirilmiş olan #TemizTwitch çağrısı büyük bir geri dönüş alarak Twitter Türkiye’nin zirvesine oturdu.

Başta Twitch olmak üzere ilgili resmi kurumların bu kara para aklama iddiaları karşısında harekete geçmesini isteyen kullanıcılar etikete destek veriyorlar. Twitch platformunun temiz kalmasına yayıncılar ise 5 Kasım tarihine kadar yayınlarına ara vererek desteklerini gösteriyorlar.

‘KARA PARA AKLANIYOR’

Twitch yayıncısı, Twitterdan yaptığı paylaşımlarda şu ifadelere yer vermişti:

“Az önce elime bir derleme belge dizisi ulaştı. Twitch’in sızdırılan datasında Knight Online’cılar 40-50 izlenen KO yayıncılarını bulmuşlar. Çalıntı kartla anonim bit cheer atarak resmen para aklanmış. Günde 2 bin 500 dolara kadar abartı işlemler yapmışlar.”

Yayıncı ismi paylaşmadan ortalama 40 izlenen Knight Online yayını yapan bir yayıncının günlük bit gelirlerini paylaşan yayıncı, günde 2.500 dolara kadar abartılı işlemler yapıldığını öne sürerek, “Bunlar buna cesaret ediyorsa daha büyük sahtekarlar neler yapmıştır kim bilir?” ifadesinde bulundu.

İddialara yönelik şirket yöneticilerinden herhangi bir yalanlama gelmedi.

Twitch üzerinden kara para mı aklanıyor? Temiz Twitch hareketi nedir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. maliye inceeldi mi sızntıları tiviççilerin maliye bildirdikleri kazançlarını doğru mu bildirmişler.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!