‘Twitter bey FETÖ trollerine neden dokunmuyor?’

Mustafa Önsel ve Toygun Atilla'dan AKP bağlantılı 7 binden fazla hesabı 'manipülasyon' yaptıkları gerekçesiyle kapatan Twitter'a soru: FETÖ’nün trollerini neden temizlemiyor?

‘Twitter bey FETÖ trollerine neden dokunmuyor?’

Twitter, Türkiye’den 7 bin 340 hesabı “manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri” gerekçesiyle kapattığını açıklamıştı. Twitter, bu hesapların AKP’nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini bildirmişti.

Twitter’ın açıklamasında, “esas olarak Türkiye içerisindeki kullanıcıları hedef alan, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunan kullanıcıların oluşturduğu ağın” 2020 yılı başlarında tespit edildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz” denildi.

KARAR İKİYE BÖLDÜ

Twitter’ın kararı Türkiye’de tartışma yarattı. Muhalifler kararı alkışlarken AKP cephesinden sert tepki geldi.

Tartışmanın gözden kaçan noktası ise, Twitter’ın sosyal medyada “manipülasyon” konusunda uzman olan FETÖ hesaplarına bugüne kadar dokunmaması oldu.

Veryansın Tv yazarı Mustafa Önsel, Twitter’daki FETÖ trollerine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Twitter Hükümet ile yakın ilişksi olduğu iddia edilen 7500’den fazla manipülatf hesabı askıya almış Güzel! Peki, Twitter Bey, %99’u sahte 100 binden fazla hesapla, her türlü, iftira, hakaret, küfür ile tamamen manipülsyona dayalı paylaşım yapan FETÖ hesaplrın neden askıya almıyorsun” 

“Hayatları saklanarak, gizlenerek, takiyye yaparak geçti. Şimdi bunun yanına kaçmayı da eklediler. En “yiğit” oldukları yer twiter sayfaları! Orada onlara dokunulmadğı için her türlü yalanı, iftirayı atıyor, küfür edip dayılanabiliyorlar.”

Önsel’in paylaşımı “Fetö hesapları inanılmaz kamufle oluyor. Bir bakıyorsun Atatürkçü, bir bakıyorsun Reisci, bir bakıyorsun koyu CHP’li, bir bakıyorsun vatansever, HDP’li, Alevi, Kürt her kılığa giriyorlar” yorumlarıyla destek buldu.

Türkiye’nin, FETÖ kumpaslarını aydınlatmaya yönelik haberleriyle tanıtığı gazeteci Toygun Atilla da “Twitter FETÖ’nün trollerini neden temizlemiyor ? Tiwitter’ın trol temizliğinin ölçüsü, standartı ne?” diye sordu.