Twitter’ın psikolojik savaş tugayı! Sansürcünün başı o mu?

Barış Pınarı Harekatı'na destek veren hesaplara yönelik sansür girişimiyle büyük tepki çeken Twitter'ın editoryal kısmında İngiltere'nin 'siber savaş' yürütmekle görevli psikolojik savaş birimi 77. Tugay'da görev almış bir ismin çalıştığı belirtildi. Gordon MacMillan'ın sansürle bağlantılı olabileceği konuşuluyor.

Twitter’ın psikolojik savaş tugayı! Sansürcünün başı o mu?

Twitter’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika editoryal politikasından sorumlu kıdemli yöneticisi Gordon MacMillan’ın sosyal medya şirketindeki görevinin Müslüman ülkelere uygulanan sansürle bağlantılı olabileceği konuşuluyor.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, Gordon MacMillan isimli yöneticinin Twitter’da 6 yıldır çalıştığı ve Temmuz 2016’dan bu yana platformun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika editöryal politika sorumlusu olduğu öğrenilmişti.

İngiltere’de Instagram, Twitter ve Facebook’u kullanarak “siber savaş” yürütmekle görevli 77’inci Tugay’da çalışan Gordon MacMillan’ın daha sonra Twitter’da çalışmaya başladığı biliniyor.

İngiltere’de 2015 yılında kurulan tugayda görevli tüm askerler Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarını kullanıp halk üzerinde psikolojik operasyonlar yapıyor.

Twitter’ın yönetici kadrosunda yer alan “tugay” tecrübesine sahip ismin sansürlerle bağlantı olan bir isim olduğunu söylemek yanlış olmaz. Twitter Barış Pınarı Harekatı boyunca Twitter’dan bilgilendirci içerik paylaşan, harekata destek veren bazı hesaplarla, TRT World gibi devlet yayın organlarına karşı kısıtlamalar getirmişti. Dün de Vatan Partisi, TGB ve Aydınlık gaztesi yöneticilerinin hesaplarını askıya almıştı.

Amerika karşıtlarına Twitter operasyonu! Yüzlerce hesap askıya alındı