Üç Atatürkçü vekil Kılıçdaroğlu'na başkaldırdı

CHP’li üç milletvekili Sevr Antlaşması’nın imzalanışının 100. yılında Anıtkabir’ziyaret etti. İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Çelebi yaptığı açıklamada, “Ulus, üniter, laik devlet niteliklerinden asla taviz verilemez! Sevr hayallerine kapılanlar dün olduğu gibi bugün de hüsrana uğrayacaklardır. Çünkü Kuvai Milliye ayaktadır” ifadelerini kullandı.

Üç Atatürkçü vekil Kılıçdaroğlu'na başkaldırdı
Üç Atatürkçü vekil Kılıçdaroğlu'na başkaldırdı

CHP'de "29 Ekim Gücü" adlı bir hareket başlatıldı. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel, Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında 10 Ağustos 1920’de imzalanan Sevr Antlaşması’nın 100. yılında Anıtkabir’i ziyaret etti.

Mehmet Ali Çelebi, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Sevr paçavrasının imzalanışının 100. yılında onu çöpe atan ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzunda haykırdık:

Ulus, üniter, laik devlet niteliklerinden asla taviz verilemez! Çünkü Kuvayı Milliye ayaktadır! Çünkü Türk Milleti ayaktadır!

29 Ekim Gücü”

Çelebi, Anıtkabir önünde çektikleri bir videoda da şu ifadeleri kullandı:

“Anavatan Türkiye, yavru vatan Kıbrıs, mavi vatan denizlerimiz, gök vatan semalarımız bir bütündür, asla parçalanamaz. Sevr hayallerine kapılanlar dün olduğu gibi bugün de hüsrana uğrayacaklardır. Çünkü Kuvai Milliye ayaktadır. Çünkü Türk Milleti ayaktadır.” 

CHP Karabük Milletvekili Doktor Hüseyin Avni Aksoy da yaptığı açıklamada, “Mevubahis vatansa gerisi teferruattır” ifadesini kullandı.