Uğur Şahin'den 'delta varyantı' açıklaması

Alman BioNTech firmasının CEO’su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD’li Pfizer ile birlikte geliştirilen koronavirüs aşısının, delta varyantına karşı etkili olduğunu açıkladı. mRNA yöntemiyle geliştirilen aşının yeni varyantlara karşı etkisinin sürekli takip edildiğini belirten Şahin, ‘Şu anda aşımızın dolaşımdaki varyantlara ayarlanması gerektiğine dair bir gösterge yok’ dedi.

Uğur Şahin'den 'delta varyantı' açıklaması

İlk kez Hindistan’da tespit edilen delta varyantı dünyada endişe yaratmaya devam ediyor.

BioNTech'in Türk CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, dün düzenlenen çevrimiçi bir hissedar toplantısında, "Şu anda aşımızın dolaşımdaki varyantlara ayarlanması gerektiğine dair bir gösterge yok” açıklamasını yaptı.

BioNTech, üçüncü bir doz veya aşının ayarlanmasına ilişkin hazırlık yapmak için aşının yeni varyantlara karşı etkinliğinin sürekli olarak gözden geçirildiğini söyledi.

NTV’nin aktardığına göre, Şahin, bunu kolaylaştırmak için BioNTech'in bir "prototip yaklaşımı" kullandığını belirtti. Bu yaklaşımla, teknoloji, üretim ve aşıların yetkilendirilmesi alanlarında da sürecin esnetilmesine olanak tanıyor.

AŞIYLA SAĞLANAN BAĞIŞIKLIK ZAMANLA AZALIYOR

Bununla birlikte Şahin, bilim insanlarının koronavirüsün varyantları hakkında giderek daha fazla bilgi sahibi olduğunu kaydetti. Aynı zamanda, yeni varyantlar ortaya çıktıkça aşılı kişilerin bağışıklığının zamanla azaldığının gözlemlendiğini ifade etti.

‘NE ZAMAN VE NE SIKLIKLA ÜÇÜNCÜ DOZA İHTİYACIMIZ OLACAĞINI BİLMİYORUZ’

Şahin, "Bağışıklığı yenilemek için üçüncü bir aşının yüksek değerde olabileceğine inanıyorum. Ancak ne zaman ve ne sıklıkta bir takviyeye ihtiyaç duyulacağını henüz bilmiyoruz” dedi.

Diğer taraftan Şahin, BioNTech ve ABD'li ortağı Pfizer’ın gelecek yıl artırılmak üzere bu yıl 3 milyar koronavirüs aşısı üretmeyi planladıklarını açıkladı. Aşıların en az yüzde 50'si BioNTech tarafından üretilecek.