Ulaştırma Bakanı: Kanal İstanbul dünya projesidir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul Projesi bir dünya projesidir, bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor” dedi.

Ulaştırma Bakanı: Kanal İstanbul dünya projesidir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2021 yılı bütçe sunumunun ardından milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. 

İstanbul Ulaşım Master Planı’nın yapılmadığıyla ilgili soru üzerine Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul Ulaşım Master Planı 2000’li yılların başında yapıldı. Dünya’ya örnek bir master planıdır ve her yıl güncellenmektedir” ifadelerini kullandı.

'KANAL İSTANBUL PROJESİ BİR DÜNYA PROJESİDİR’

Kanal İstanbul projesinin Lojistik Master Planının önemli bir yapı taşı olduğunu öne süren Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Gelecek vizyonu olarak sunumun ilk başında da bahsettiğimiz gibi ekonominin temel tetikleyicisi olan ulaşım ve haberleşme sektöründe yapacağımız reform alanları açıkladık. Bunlar, lojistik, mobilite ve dijitalleşme. Özellikle lojistik alanında ülkemiz ciddi bir coğrafi avantaja sahiptir. Biz Türkiye’nin sadece 5 yılını, 10 yılını değil, değişen dünya ekonomik hareketlerine uygun bir şekilde Türkiye’nin 50 yıllık, 100 yıllık kaderini belirleyecek atılımları yapıyoruz. Bu anlamda, özellikle dünyada güçlenen kuzey, güney ekonomik koridorları ve büyüyen doğu, batı aksında ‘Orta Koridor’ ülkemiz için çok önemli. Dünyadaki yük akışının yüzde 90’ı deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bugün 12 milyon ton yük hareketi varken, 2030 yılında 25 milyon ton, 2050 yılında 95 milyon ton, 2100 yılında 150 milyon ton yük hareketinin olacağı Lojistik Master Planı kapsamında hesaplanmıştır. Bu açıdan, Asya, Avrupa, Afrika arasındaki koridorlarda, Ege, Karadeniz - Hazar çok daha fazla önem arz etmektedir. Doğu-batı aksında kara bağlantısı ile kuzey-güney aksında deniz bağlantısı ile Türkiye bu açıdan çok stratejik bir konumda bulunmaktadır. Kanal İstanbul bu stratejik konumun doğru bir şekilde faydalanılması için yapılan Lojistik Master Planının önemli bir yapı taşıdır. Bu, İstanbul projesi değil; Türkiye projesidir. İstanbul havalimanı, karayolu ve demiryolu bağlantısı, lojistik merkezleri ve buradan geçecek bir suyolu olacak Kanal İstanbul’la birlikte dünyanın en önemli intermodel lojistik merkezi olacaktır. Bu sayede kendi ekonomisini oluşturan bir bölge olarak sanatın, bilimin, yaşamın, ekonominin yeni kalbi olacaktır. Kanal İstanbul Projesi bir dünya projesidir, bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor.”