Ümit Kocasakal: HDP’yi kapatma davasını doğru ve hukuka uygun buluyorum

featured

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Ümit Kocasakal, HDP’ye açılan kapatma davasıyla ilgili, “HDP, HDP olduğu için değil, Anayasa’nın 68. maddesinde yasaklanan eylemlerin odağı haline geldiği için ve aynı hükümleri içeren Siyasi Partiler Kanunu’na aykırılıktan dolayı kapatılmalıdır. HDP hiçbir zaman bir siyasi parti olamadı.” ifadelerini kullandı.

HDP’ye kapatma davasıyla ilgili konuşan hukukçu Prof. Dr. Ümit Kocasakal, “HDP, HDP olduğu için değil, Anayasa’nın 68. maddesinde yasaklanan eylemlerin odağı haline geldiği için ve aynı hükümleri içeren Siyasi Partiler Kanunu’na aykırılıktan dolayı kapatılmalıdır. Davayı doğru ve hukuka uygun buluyorum.” ifadelerini kullandı.

Ümit Kocasakal sözlerine şöyle devam etti:

Aldığı oy oranı ne olursa olsun, hiçbir partiye Anayasa’yı ve yasayı çiğneme, suç işleme hakkı, özgürlüğü, yetkisi vermez. HDP hiçbir zaman bir siyasi parti olamadı.

Suç, ceza, parti kapatma, bunlar en son çare olmalı. Siyaset kanalları olabildiğince açık tutulmalı, en aykırı fikirlere dahi tahammül gösterilip siyasi zemin oluşturulmalı. Ama bunun bir sınırı var: Anayasa. ‘6 buçuk milyon oy ne olacak?’ deniyor. Bu oyların üzerinde kimsenin ipoteği yok. ‘6 buçuk milyon oy ne olacak’ diyenlere: Anayasa ne olacak, kanun, hukuk ne olacak?

Teröre bulaşmadan, terör seviciliği yapmadan da hak ve özgürlükler savunulabilir. Kapatma davası sanki etnik yapıya yönelikmiş gibi davranacaklar. Hiç kimse bu tuzaklara düşmesin.  Hukuku rahat bırakalım, üzerine çullanmayalım ki rahat hareket etsin. Kapatma yerine hazine yardımının kesilmesi… Adam öldüren bir kişiye SSK yardımlarının kesilmesi gibi olur bu. Eğer bir parti bu tür fiillerin odağı haline gelmişse kapatılır.

‘AYM BİR KARAR VERECEK’

CNN TÜRK canlı yayınına katılan Avukat Yasin Şamlı’nın konuşması ise şöyle:

Mahkeme muhtemelen raporunu hazırlayacak, kamuoyu da rapor hakkında bilgilendirilir. Sonra üyeler görüşecek. Sonuç itibarıyla AYM bir karar verecek. Bu husus 2 bakımdan değerlendirilebilir: 1) Hukuki bakımdan 2) Siyasi açıdan. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde parti kapatmaları var. ‘Parti kapatma olmasın, ancak suç işleyen parti üyeleri işledikleri suçtan sorumlu olsun’ görüşü paylaşıldı daha sonra. Uzun süre de bu uygulandı.

HDP gerçekten terör örgütüyle arasına bir mesafe koyabilmiş olsaydı keşke ve Türkiye’nin partisi olma yolunda ilerleme kaydedebilmiş olsaydı. Hukuki anlamda baktığımızda, kamu güvenliğinin, sağlığının, ahlakının, gerekçe olarak bunların ifade edildiğini görüyoruz.

Ümit Kocasakal: HDP’yi kapatma davasını doğru ve hukuka uygun buluyorum

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 sene önce

  6 milyon pkk lının hdp linin oyu için 75 milyon vatan sever türk milletinin oyunu desdegini elinin tersiyle itin ahmak kukla kemal ve chp liler

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Dun andI yasaklamak + bugun HDP’yi kapatmak = Ulkeyi HDP’ye boldurtmeyecegiz; HDP’liler oylarInIzI bize verin,cunku ulkeyi yerli ve milli sekilde biz boldurecegiz.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Peki benzer suçları işleyen başka parti veya partiler de var mıdır? Onlar da kapatılacak mı?

  Cevapla
 4. Aynen, Kocasakal çok doğru söylüyor. “HDP hiçbir zaman bir siyasi parti olamadı.” Hala Apo’nun ağzına bakan, hala teröre destek veren, hala Amerikancı projelere destek veren bir neidüğü belirsiz oluşum…
  Benim üniversite arkadaşlarımın

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Bunları yani PKK’yı meclise İlk Erdal İnönü almamış mıydı? Evet evet o sinsiydi.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  mantıga bak cay demle

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  almanya da nazı partısı, ıtalya da fasıst partı yasak. neden acaba demokrası olmadıgından mı?

  Cevapla
 8. Yorum neden yarım çıktı???
  Benim üniversite arkadaşlarımın çoğu Sol Sosyalist insanlar. Hdp kurulduğunda hepsi destekledi. Ben de Arkadaşlar, Sosyalistlikle etnik milliyetçiliğin bir arada olamayacağı gerekçesiyle arkadaşlara karşı çıktım. Onlar da, Ama Hdp Türkiye partisi, etnik değil dediler. Ben, Peki o zaman, o etnik partiler hadep falan nereye gitti? Bir günde buhar olup uçtumu dedim. Verecek cevap bulamadılar. Ama yine de desteklediler.
  Hdp ve Kürt partileri anlamakta zorlanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti size en büyük görevi vermiş, Milletvekili olmuşsunuz, ama siz nedense Aponun kuyruğundan ayrılmıyorsunuz. Yetiştiğiniz bölge kültürü Ağaya biat kültürü olduğundan olabilirmi? Ağaya biat ile Sosyalistlik bir arada nasıl oluyor anlamak mümkün değil tabii…

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  6 milyon kişi silahlanıp vatana saldïrsa çok kalabalıklar demokrasi var haklılar mı diyeceğiz bence HDP kapatma davası yeterli değil tüm HDP üyeleri terörle işbirliğinden soruşturma açılmalı siyasi yasak ve hapis cezası almalılar

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  Keşke herkes, eski İstanbul baro başkanı gibi gerçeklerin ayırdına varsa.Gerçek güçlüdür ama “geciken gerçeğin” de bir yararı yoktur. Umarım anayasanın gereği yapılarak, bu parti kapatılır.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!