Ümit Özdağ’dan, Fransız işgalcileri öven imam Halil Konakcı hakkında suç duyurusu

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır." diyerek Fransız işgali dönemini öven hilafetçi imam Halil Konakcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Özdağ, Konakcı'nın sözlerinin milli güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi.

featured

Cumhuriyeti ve laikliği açıkça hedef alan açıklamalarıyla bilinen imam Halil Konakcı, “Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle.” deyip Fransız işgalinde yapılmayan zulmün Cumhuriyet döneminde yapıldığını öne sürmüştü. Konakcı, “1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar” ifadelerini kullanmıştı.

‘ATATÜRK’ÜN AZİZ HATIRASINA YÖNELİK SUÇUN NİTELİKLİ HALİ OLUŞMUŞTUR’

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Hatay’la ilgili sarf ettiği sözler büyük tepki çeken Konakcı için harekete geçti. Beraberindeki partililerle Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önüne gelen Özdağ, Konakcı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Savcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde, “Şüpheli Halil Konakcı’nın görev yaptığı caminin yanı sıra ülke genelinde de konuşmalar yapmaktadır. Konuşmaları sosyal medya platformlarında yayınlanmaktadır. Sosyal medyadaki bir konuşmasında ‘Hatay 1938’e kadar Fransız işgalindeydi, Fransızlar ezanı Hatay’daki Müslüman köylerde ve camilerde yasaklamadılar, ezan Allah’u Ekber diye okundu, Hatay’ın çoğunluğu Araptır, Hatay Türkiye topraklarına katıldığında yapılan ilk icraat ezanın yasaklanması oldu’ ifadelerini kullanmıştır. Şüphelinin sözleri gerçeklerle bağdaşmadığı gibi suç teşkil etmektedir. Bir din görevlisinin Fransız sömürge güçlerini kendi devletinin kurucularından daha makbul görmesi, üstelik bu utanç verici düşüncesini cami kürsüsünden dile getirmesi ahlaken, vicdanen ve hukuken kabul edilemez. Şüpheli, vatandaşlarımız arasında düşmanlığı tahrik edecek sözler söylemiştir, ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasına yönelik de suçun nitelikli hali oluşmuştur’ ifadelerine yer verildi.

‘HATAY 7 BİN YILLIK BİR TÜRK TOPRAĞIDIR’

Özdağ suç duyurusu sonrası yaptığı açıklamada Özdağ, şöyle konuştu:

“Bu zat kamuoyu önünde haddini bilgisini aşan spekülatif açıklamalarla ön plana çıkmaya çalışan, partimize üstü örtülü ama çok açık şekilde sataşmalarda bulunan, bizle polemiğe girmek için çalışan ama bu muhatap alıp cevap vermediğimiz bir kişi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve başkanına bu zatın ülkemize, halkımıza, İslam dinine daha fazla zarar vermeden Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan uzaklaştırılmasını tavsiye ederim. Bugün yapmış olduğumuz suç duyurusunun konusu Hatay’dır. Hatay ile ilgili yapmış olduğu edepsiz, terbiyesiz, gayri milli, düşmanca açıklamadır. Türkiye’nin birliğine düşman ve Baas rejiminin yıllardan bu yana bir yalana dayanan iddiasını da destekleyen bir açıklama yapmıştır. Bu zat hiç üstüne vazife olmayacak bir şekilde böyle hassas bir zaman diliminden geçerken halkı Esad rejiminin, Baas rejiminin Hatay ile ilgili iddiasını tekrarladı. Hatay’da 1939’da Arapların çoğunlukta olduğunu söyledi. Hatay 7 bin yıllık bir Türk toprağıdır. Hatay’da Türk nüfusunun çoğunlukta olduğu ortaya çıkmış yapılan referandum da ve kurulan Hatay Cumhuriyeti de Türkiye’ye bağlanmayı tercih etmiştir.

‘İŞGALCİLERE ÖVGÜ DÜZMÜŞTÜR’

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir memurun Türkiye Cumhuriyeti Devleti yurttaşlarının ödediği vergiler ile maaşını alan bir kişinin Hatay’da Araplar çoğunluktaydı diyerek Baas rejiminin tekrarladığı bir hususu böyle bir süreçte tekrarlaması bu zatın milli güvenlik tehdidi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu zatın bundan sonra Türkiye’ye ve partimize bir daha cesaret ederse yapmış olduğu her alçakça saldırıyı en sert şekilde hukuk çerçevesinde cezalandıracağız çünkü bu zat Türkiye’nin toprak bütünlüğüne yönelik aynen PKK gibi açıklamalarda bulunma hadsizliğini göstermiştir. Utanmadan Fransızlara Hatay’da işgalci gücüyken orada ezan Arapça okunuyordu diye emperyalistlere, işgalcilere övgü düzmüştür.”

HALİL KONAKCI’NIN CUMHURİYETİ, LAİKLİĞİ VE KADINLARI HEDEF ALAN DİĞER AÇIKLAMALARI

Cumhuriyeti ve laikliği açıkça hedef alan açıklamalarıyla bilinen Ankara Melike Hatun Camii İmamı Halil Konakcı, geçenlerde yaptığı konuşmada, iş yaşamında olmaları ve giydiği kıyafetleri üzerinden kadınları hedef almış, kadınların eşlerine de “Hiç mi kıskanmıyorsun lan?” diye seslenmişti. Konakcı, kadınları kıyafetleri nedeniyle “kasap dükkanı, et pazarı” diye nitelemişti.

HİLAFET ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Konakcı, başka bir açıklamasında da hilafet çağrısı yaparak, “O makam hala başımızda olsaydı ne başörtüsüne ne çarşafa ne sarığa ne minareye ne ezana kimse konuşamazdı. Biz o makamı geri istiyoruz arkadaş.” demişti. Konakcı, daha önce de başında takke ile Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın makamında ağırlanmıştı.

AKP’Lİ BELEDİYENİN PROGRAMINDA KONUŞMACI OLMUŞTU

Konakcı, 14 Ocak’ta ise AKP’li Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gebze Kültür Merkezi’nde “imanın yeniden inşası” konulu programda konuşmacı olmuştu.

thumbnail
İlişkili Haber

Prof. Şahin Filiz’den ‘Halil Konakcı’ uyarısı: Mürit toplama kurnazlıkları

Ümit Özdağ’dan, Fransız işgalcileri öven imam Halil Konakcı hakkında suç duyurusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 14 Ağustos 2023, 14:33

    (Kurtuluş Savaşımızla ilgili) Keşke Yunan kazansaydı diyen fesli kadiri hem de üniformalarıyla ya da resmi giysileriyle ziyaret eden “büyüklerinin” izinde! Nasıl böyle pervasız konuşuyor sanıyorsunuz? Ama sonlarını kolaylaştırıyorlar.

  2. Türk düşmanı islamcıya karşı harekete geçen tek yürekli Ümit Özdağ oldu. Aslında diyanetin başındaki şahsa karşı da harekete geçmek gerekiyordu.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!