Üsküdar ve Kadıköy'de panik yaratan siren sesi

Gelen son dakika haberine göre; Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinden yaklaşık 2 dakika boyunca duyulan siren sesi vatandaşlar arasında paniğe neden oldu. Kadıköy Belediyesi'nden yapılan açıklamada bir okulun 10 Kasım anma etkinliği provasında yanlışlıkla çalındığı belirtildi.

Üsküdar ve Kadıköy'de panik yaratan siren sesi

İstanbul'un çeşitli noktalarında saat 23.41 itibarıyla yaklaşık 2 dakika süren bir siren sesi duyuldu. 

Söz konusu durumu sosyal medya üzerinden paylaşan vatandaşlar, yetkililere durumun nedenini soran paylaşımlarda bulundu.

Olaya ilişkin resmi kurumlardan bir açıklama gelmezken bazı vatandaşlar, yaklaşan 10 Kasım nedeniyle yapılan provalardan kaynaklı olabileceğini iddia etti.

'SARI İKAZ' İDDİASI

Öte yandan sosyal medya kullanıcılarından bazılarının söz konusu sesin 3 dakika kadar sürdüğünü iddia etmesinin ardından gözler AFAD'ın sitesinde yer alan ikaz açıklamalarına çevrildi.

'SARI İKAZ' olarak adlandırılan ve AFAD tarafından hava saldırısı ihtimali olduğunu işaret eden ikazda, 3 dakika süreli düz siren sesi ile duyulacağı belirtiliyor.

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Olaya ilişkin Kadıköy Belediyesi'nden yapılan ilk açıklamada, ''Bize ulaşan bilgiye göre, Koşuyolu'nda bulunan bir okulda 10 Kasım provası sırasında sirenin çalındığı. Konuyu inceliyoruz, bilginize.'' ifadeleri kullanıldı.