IŞİD’in Türkiye sorumlusu ‘Ebu Hanzala’nın kararı bozuldu

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Sakarya'da, terör örgütü IŞİD'in üst düzey yöneticisi olduğu belirtilen 'Ebu Hanzala' kod adlı Halis Bayancuk hakkında 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' suçundan verilen 12 yıl 6 ay hapis cezası kararını bozdu. Bayancuk, IŞİD'in Türkiye sorumlusu olarak biliniyor.

IŞİD’in Türkiye sorumlusu ‘Ebu Hanzala’nın kararı bozuldu

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, 3 ay önce Bayancuk hakkında “silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan verilen 12 yıl 6 ay hapis cezası, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince incelendi.

Daire, sanık Bayancuk hakkında Türkiye’deki diğer mahkemelerde benzer suçlardan açılmış davalar ile Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki kararın irtibatlı olabileceği gerekçesiyle kararı iade etti.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde iadenin ardından görülen duruşmaya, tutuklu sanık Bayancuk Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Sanık Bayancuk, söz verilmesi üzerine önceden yaptığı savunmaları tekrarladığını belirterek, “7 yıldır tutukluyum. Yaptığım savunmalar dikkate alınmıyor, sisteminiz hatalı.” diyerek beraatini talep etti.

Sanığın avukatı da tutukluluk gerekçesinde yer alan delillerin tamamının toplandığını belirterek, Bayancuk’un tutuksuz yargılanmasını istedi.

Cumhuriyet savcısı verdiği mütalaada, davanın İstanbul Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesinde benzer suçtan görülmeye devam eden dosyayla birleştirilmesine ve tutukluluğun devamına karar verilmesini istedi.

Ara veren mahkeme heyeti, Bayancuk hakkında görülen davanın, İstanbul Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden dosyayla birleştirilmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

HALİS BAYANCUK KİMDİR?

Kendine Ebu Hanzala diyen Halis Bayancuk, Hizbullah terör örgütü yöneticilerinden Hacı Bayancuk’un oğlu. IŞİD ya da El Kaide saflarında savaşmak için Türkiye’den Suriye’ye giden gençler tarafından lider kabul ediliyor. Cami, mescit ya da evlerdeki “sohbet”lerde ikna edilen gençlerin Suriye’de savaşa gittiği biliniyor. Cihatçıların sosyal medya hesaplarında Ebu Hanzala paylaşımlarına rastlanıyor.

7 KEZ GÖZALTINA ALINDI, KESİNLEŞMİŞ HÜKMÜ YOK

El Kaide ve IŞİD bağlantılı soruşturmalarda sicili kabarık olan Halis Bayancuk, daha önce yedi kez gözaltına alındı. İki kez tutuklanmadan salıverildi, beşinde tutuklandı. Son olarak Haziran 2017’de Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklandı.

Son tutukluluğuna kadar her seferinde cezaevinden tahliye edildi. Van’daki El Kaide dosyası, İstanbul’daki IŞİD davası, Sakarya’da ve Ankara’da yürütülen soruşturmalarda adı geçse ya da yargılansa da henüz hakkında kesinleşmiş bir hüküm yok.