Uzayda yıllandırılan Fransız şarabı açık artırmaya çıkıyor

Christie’s müzayede evi, uzayda bir yıldan fazla bir süredir yıllandırılan bir şişe Fransız şarabının açık artırmayla satılacağını duyurdu.

Uzayda yıllandırılan Fransız şarabı açık artırmaya çıkıyor

Müzayede evi, Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) 2019 Kasım ayından bu yana bekletilen şarabın 1 milyon dolara kadar alıcı bulmasını bekliyor. 

Pétrus 2000, araştırmacıların dünya dışında tarım potansiyelini keşfetmek için UUİ’ye gönderilen 12 şişe şaraptan biri.  

Fransa'da açılan şişelerden birini tadımlayan şarap uzmanlarına göre, uzayda 14 ay bekleyen şarabın tadı zarif bir başkalaşıma uğramış olarak dünyaya geri döndü.

Fransa'nın Bordeaux kentindeki Şarap ve Asma Araştırma Enstitüsü'nde geçen Mart ayında yapılan tadımda  şarap uzmanları, uzayda seyahat eden şaraplardan birini açarak dünyadaki mahzende kalmış olan aynı bağ bozumdan bir şişeyle karşılaştırdı.

Tadımcılar burada tarifi zor bir fark belirlediler. Şarap dergisi Decanter'da yazan Jane Anson,  dünyada kalan şarabın tadının biraz daha genç, uzay versiyonunun ise biraz daha yumuşak ve daha aromatik olduğunu söyledi. Christie’s'in şarap ve alkollü içkiler departmanının uluslararası direktörü Tim Tiptree, uzayda yıllandırılmış şarabın uzay istasyonunda neredeyse sıfır yerçekimine sahip "eşsiz bir ortamda olgunlaştığını" söyledi.

Tiptree, bu yolculuğun, karmaşıklığı, ipeksiliği, olgun taneleri ve vişne, puro kutusu ve deri tatlarıyla bilinen 10 bin dolarlık Petrus’u bilimsel bir yeniliğe ve yine de güzel bir şişe şaraba dönüştürdüğünü söyledi. Tim Tiptree, "Bu sadece mükemmel bir şekilde yaşlanma yeteneğine sahip çok uyumlu bir şarap, bu yüzden bu deney için seçildi. Dünyaya döndüğünde lezzetli olması çok cesaret verici" dedi.

"1 milyon dolarlık" fiyat tahminin, satışın şarap uzmanları, uzay meraklıları ve "nihai deneyimlerİ" toplayan türden varlıklı alıcılar için olası bir cazibeyi yansıttığını ifade eden Tiptree, şarabı satın alacak kişi için şunları söyledi: "İçmeye karar vereceklerini umuyorum, ama belki hemen değil. Bu en yüksek içme noktası, ancak bu şarap muhtemelen en az yirmi veya otuz yıl daha dayanabilir."

Özel uzay şirketi Space Cargo Unlimited, dünyadaki bitkileri yeni streslere maruz bırakarak, iklim değişikliğine ve hastalıklara karşı daha dirençli hale getirme çabasının bir parçası olarak Kasım 2019'da şarabı yörüngeye gönderdi. Araştırmacılar ayrıca şaraptaki yaşlanma sürecini, fermantasyonu ve kabarcıkları daha iyi anlamak istiyorlar.

Christie's tarafından satışa sunulacak şarapla birlikte alıcıya, karşılaştırma yapabilmesi için aynı bağ bozumu Petrus’un dünyada kalan bir şişesi, bir şarap sürahisi, bardağı ve bir göktaşından hazırlanmış tirbuşon verilecek. Bunların hepsi, bilim kurgunun öncüsü Jules Verne ve "Star Trek" serisinden esinlenerek üretilen el yapımı ahşap bir sandıkta tutuluyor. 

Satıştan elde edilen gelir, Space Cargo Unlimited tarafından yapılacak gelecekteki araştırmaları finanse edecek. Uzaya giden diğer şişeler ise açılmayacak, Ancak Christie's bunların hiçbirini satmayı  henüz planlamadığını belirtti.

Gamze Düşmez / Ajans Bizim