Vakalar patlamışken, kış günü yıkım kararıyla sokağa atılıyorlar

Marmaris ilçesinde yer alan Bozburun, Selimiye ve Söğüt mahallelerinde imar planları bulunmadığı için evleri ve işyerleri için yıkım kararı alınan yerli halk 'yıkım işlemi koronavirüs riski ve kötü hava şartları bitene kadar ertelensin, bizi evine kim alır, kışın ortasında ne yaparız?' diyerek yetkililere seslendi.

Vakalar patlamışken, kış günü yıkım kararıyla sokağa atılıyorlar

BUSE ERDEM/ VERYANSIN TV

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Bozburun, Selimiye ve Söğüt mahallelerinde imar planları bulunmadığından tapulu arazileri üzerindeki evleri, ahırları, iş yerleri yıkılmaya başlanan bölge sakinleri 'koronavirüs vakalarının zirve yaptığı sert hava koşullarında' zor durumda kaldı. Tahliye ve yıkım kararı gelen aileler 'yıkımın salgın ve kış koşulları geçene kadar ertlelenmesini' istedi.

2014 yılında Muğla’nın büyükşehir olması sebebiyle köylerin mahalle olması, hala köy imarı olan yerlerin 2017 sonra kaçak sayılması ile başlayan mağduriyet sonucu bir çok yerli halkın evinin yıkılmasına başlandı.

2018 imar barışı yasasının gelmesi ile 31 Aralık 2017 yılından önce yapılan yapıların yasallaşması ve bu tarihten sonra yapılan yapıları kapsamayan bu düzenleme sonrasında bölgede 2018 ve 2019 yılı içerisinde yapı inşa eden (ev ,işyeri,hayvan barınağı,depo…) 560 binaya, yapı kayıt belgesi alıp ücreti yatırıldığı halde mühürlenerek hakkında yıkım kararı verildi.

YASALAR SADECE ESKİ AKP’Lİ MİLLETVEKİLİNİN KIZINI KORUDU

VeryansınTV’ye konuşan bölge sakini ise yıkım kararı için 'yürütmeyi durdurma kararının' sadece eski AKP milletvekilinin kızı Ceyda Bölünmez için verildiğini, yerli halkın mağduriyetinin ise görmezden gelindiğini açıkladı.

Seslerini duyurmaya çalışan ve yıkımın ertelenmesini talep eden vatandaşlara ise yetkililer kulak tıkadı ve zorlu hava koşullarında yıkım başladı.

MEDYA SESSİZ

Dışarda kalacak yeri olmadığı için evini boşaltmayan vatandaşlarının eşyalarını balkondan aşağı atan Belediye Ekipleri yıkımı sürdürürken, vatandaşlar ise medya kuruluşlarına, gazetelere ulaşmak istediklerini fakat yanıt alamadıklarını da bildirdiler.

VeryansınTV'ye konuşan bölge halkından bir vatandaş ise şunları aktardı:

'YIKIM ERTELENSİN İSTİYORUZ'

'Sesimizi duyurmaya çalıştığımızda "kaçak yapınız var hangi gazete sizi çeksin" deniyor. Biz Anayasa'ya, kanunlara karşı gelelim demiyoruz. Bizim sitemimiz neden bunu koronavirüs bu seviyedeyken, kış günü yıkım yaptıkları. Biz bu yıkım yapılmasın demiyoruz, yapılacaksa bile ertelensin istiyoruz.'

'YIKIM İÇİN DE PARA ÖDEYECEĞİZ'

'Yıkım için de 'binanın şekline ve yapısına göre' para ödeyecekmişiz. "Kendimiz yıkalım madem" dediğimizde ise "bir hafta süreniz vardı, yıksaydınız" deniliyor. Biz bu evleri 1 haftada mı yaptık ki 1 haftada yıkalım? Evimizden çıkarıldığımızda kalacağımız yer yok. Eşe, dosta kalabilir miyiz diye sorduğumuzda koronavirüsten dolayı reddediliyoruz. Burada kiralar 1500-2000 lira. Nakliye yok. Kamyonlarla eşyamızı taşıyabiliriz ama sahipleri de hep yaşlı. Pandemide eşyamızı taşımayı kabul ederler mi bilmiyoruz. 

Benim arazime yıllardır imar vermeyenlerin suçu yok mu? Arazime tavuk kümesi bile yapamıyorum. Her şeyi geçtik, kanunlar böyle diyorsa tamam yıksınlar ama ne bu acele? Biz Aralık ayında nerede kalırız? Yaz günü olsa çadır kurarsın, kış günü, vakaların en çok arttığı dönemde bu yapılan reva mı?'

‘Evde kal diyorlar, evimizi yıkıyorlar’