Vakıf maskeli tarikatlar eğitimi sardı!

Eğitim karnesini yayınlayan Eğitim-İş Sendikası'nın raporunda, Milli Eğitim'deki tarikat etkisinin ürkütücü boyutta olduğu görüldü.

Vakıf maskeli tarikatlar eğitimi sardı!

Eğitim-İş, 2019-2020 eğitim ve öğretim döneminin ilk yarıyılına ilişkin değerlendirme raporunu açıkladı. Cumhuriyet’in aktardığı raporun satır başları şöyle:

TARİKATLARIN ARKA BAHÇESİ

Diyanet, Kuran kurslarıyla yetinmeyerek gözünü MEB’e bağlı anaokullarına dikti. Tarikatların yasal maskesi olan dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, eğitimi tarikatların, cemaatlerin arka bahçesi yapmaya yaklaştırdı. Cinsel istismar skandallarıyla toplum vicdanında yara açan Ensar Vakfı, okullarda “ahlak” dersi verebilir hale geldi. Adı yolsuzluklarla anılan Deniz Feneri Derneği’ne, okullarda iyilik öğretmesi görevi verildi. Toplum vicdanı hâlâ Aladağ faciasıyla sızlarken, Denizli’de Süleymancılar tarikatına ait bir yurtta, belletmeni tarafından defalarca cinsel istismara uğrayan 12 yaşındaki bir erkek çocuğu intihar etmeye çalıştı.

REZALETLERE İMZA ATTILAR

Yüzde 80’i iktidarın eksenindeki Eğitim Bir-Sen üyeleri arasından seçilen okul yöneticilerinin birçoğu 2019’da da rezaletlere imza attı. AKP’ye ne kadar yakın olduklarını göstermek için sosyal medya üzerinden her fırsatta Cumhuriyete ve onun kurucusu olan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e dil uzatan yöneticiler, yine cezalandırılmadı. Karma eğitimin haram olduğu, kız öğrencilerin eşofman giymemesi gerektiği gibi sapıkça ve yobazca ifadeler kullanan yandaşlar da eğitim sisteminden koparılmadı.

İMAM HATİPLERDE BAŞARI DÜŞTÜ

AKP’nin yoksul öğrencilere dayattığı imam hatiplerin başarı oranı daha da düştü. Bakanlık raporuna göre imam hatipler devamsızlık, sosyal etkinliklere katılma ve kitap okuma hedeflerini de tutturamadı. Birçok ilde gösterişli törenlerle açılışı yapılan çok sayıda imam hatip lisesi, “yeterli öğrenci bulunamadığından dolayı” kapatıldı.

ÖĞRETMENLERE MOBİNG

Kamuda çalıştığı için yoksulluğa mahkûm edilen öğretmenler, keyfi disiplin cezaları, fişlenmeler, sürgünler ve mobbingle yüz yüze kalmaya devam etti. Sözleşmeli, ücretli adı altında öğretmenlerin kategorilere bölünerek sömürülmesi 2019’da da sürdü.

2019’DA 9 ÖĞRETMEN ADAYI İNTİHAR ETTİ

Mesleğine kavuşturulmayan öğretmen sayısı, yarım milyona dayandı. 2019’da ataması yapılmayan 9 öğretmen intihar etti. MEB’in öğretmen açığına dair açıkladığı rakamlar ile okullardan gelen bilgiler çelişti. Bakan Ziya Selçuk’un liyakat getirecekleri söylemine rağmen, yandaş olmayanı ayıklama sistemi olarak yine sözlü mülakat yöntemi kullanıldı. KPSS’den çok yüksek puan alan öğretmen adayları dahi açıkta kaldı.