İmamoğlu’nun Erdoğan’a verdiği mektupta ne var?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği mektup 3 başlıktan oluşuyor. Mektupta İmamoğlu'nun Erdoğan'a 'Bakanlar sizi doğru bilgi vermiyor' dediği öğrenildi.

İmamoğlu’nun Erdoğan’a verdiği mektupta ne var?

Ankara’da önceki gün düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile belediye başkanlarını yan yana getirmişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun toplantıda Erdoğan’a verdiği mektup merak konusu olmuştu. Hürriyet’ten Hande Fırat mektuba ilişkin baı ayrıntılar aktardı.

Fırat’ın yazısının satır başları şöyle:

“4 sayfalık mektup “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan” hitabıyla başlıyor. 23 Haziran’dan bu yana hükümet ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ilişkilerinin normalleşmeme nedenlerinin anlatılmak istendiği vurgulanıyor. Paragraflarda “Cumhurbaşkanım” ifadesinin kullanıldığı mektup için Ekrem İmamoğlu, “Son günlerde özellikle bakanların yalan yanlış ifadeleriyle süreci manipüle etme çabalarını, Sayın Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgiler aktardıklarını dile getirdim” demişti. Kamuoyuna yansıyan bilginin aksine, Kanal İstanbul projesinin neden yapılmaması gerektiğine ilişkin İmamoğlu’nun gerekçeleri mektupta yok. Peki ne var?

Melen Barajı etrafında dönen tartışma. Şehir hastanesine giden metro hattının durması konusundaki tartışma. İstanbul’da Kanal İstanbul proje güzergâhındaki arazi hareketliliği tartışması.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, bu üç konuda bakanların Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgi verdiğini iddia ediyor. Mektupta, bakanlıkların iddiaları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tezleri ve karşılaştığı zorluklar yer aldı. Hem bakanlıklar hem de bürokraside karşı karşıya kaldıkları zorluklar anlatıldı. İmamoğlu, “Bu sistematik yanlışlıklar hükümet ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasındaki normalleşmeyi engelliyor” ifadesini kullandı. Talebinin “Hükümet ile İBB arasında normalleşme sürecine geçilmesi” olduğunu belirtti. “İstanbul’un sorunlarını hükümetimizle birlikte çözmek istiyoruz” temennisi de yer aldı. Mektubun son bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talebini hatırlatarak “Arzu ettiğiniz her konuda bilgi ve belge sunmaya hazırım” dedi.”