Vekilin ‘çakar’ savunması: Mafya babalarında bile var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla İçişleri Bakanlığı tarafından kısıtlanan 'çakar lamba' uygulaması, Meclis'teki torba yasayla milletvekilleri için esnetilmişti. Tepki gelen yasa için MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'Türkiye’de mafya babalarının çakarlı arabası var. Bunun kime ne rahatsızlığı var' dedi.

Vekilin ‘çakar’ savunması: Mafya babalarında bile var!

Milletvekillerine “çakar” hakkı getiren ce geçiş üstünlüğü sağlayan uygulama tepki çekmişti. MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt getirdikleri uygulamayı “mafya babaları”nı örnek göstererek savundu. Hürriyet’e konuşan Enginyurt şunları söyledi:

“TBMM İçtüzüğü’nün beşinci maddesine göre milletvekillerine verilmiş yönetmelikte haktır. Yani milletvekilleri uzun yıllardır çakar zaten kullanıyorlardı. Dolayısıyla yönetmelik kanun haline getirildi. Kanun haline getirilirken de Türkiye’de 29 üst düzey bürokrata çakar kullanma hakkı verildi. Ama ilginçtir hiçbir bürokrat ‘Niçin çakar kullanıyor’ diye eleştirilmezken, milletvekili eleştiriliyor. Türkiye’de mafya babalarının çakarlı arabası var. Dört koruması var. Bu gündeme gelmiyor, milletvekili gündeme getiriliyor. Milletvekili yapmış olduğu siyasi görev dolayısıyla ister istemez muhalifleri tarafından her zaman saldırıya maruz kalabilir. Millet tarafından değil, siyasi muhalifleri ve muarızları tarafından sözlü saldırıya maruz kalıyoruz. Fiili saldırı oluyor. Kemal Kılıçdaroğlu’na olmadı mı? Birçok milletvekiline Meclis’te bile saldırılmadı mı?

HERKES KULLANIYOR

Mafya babasının çakarlı arabası olup, dört korumasının olduğu bu ülkede, mafya babası konuşulmuyor da niçin siyasiler konuşuluyor veya bürokrat, ismini vermeyeceğim incitmemek için. 29 tane bürokraside görevli olup da onlara da çakar verilmiş bunlar gündeme gelmiyor da 600 tane milletvekili mi gündeme getiriliyor? Toplumun neyini rahatsız ediyor, kimi rahatsız ediyor? Sadece TBMM İçtüzüğünün tanıdığı hak kanunlaşmıştır. Bunun ötesinde bir şey yok. Kimler kullanmıyor, kulüp başkanları, belediye başkanları, daire müdürleri herkes kullanıyor çakarı.