Venezuela’yı suçlayan rapor reddedildi: Bu metin…

Uluslararası Dayanışma Komitesi, Birleşmiş Milletler Bağımsız Misyonu’nun Venezuela’yı suçlayan raporunu reddetti. Açıklamada BM raporuna ilişkin ‘Bu metin, sosyal medyadan, Venezuela Hükümeti karşıtı bazı yayın organlarından ve gizli tanık olduğu varsayılan kişilerden alınan bilgilere dayanmaktadır’ ifadeleri kullanıldı.

Venezuela’yı suçlayan rapor reddedildi: Bu metin…

VERYANSIN TV

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu 42/25 numaralı kararnamesinde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve iki Venezuelalı Bakanı doğrudan insanlığa karşı suç işlemekle itham etmişti.

VENEZUELA KARŞITI RAPOR GİZLİ TANIĞI REFERANS ALMIŞ

Raporu, Uluslararası Dayanışma ve Barış İçin Mücadele Komitesi (COSI) reddetti. Açıklamayı COSI Başkanı Carolus Wimmer yaptı. Wimmer ‘Bu metin, sosyal medyadan, Venezuela Hükümeti karşıtı bazı yayın organlarından ve gizli tanık olduğu varsayılan kişilerden alınan bilgilere dayanmaktadır’ dedi.

Bir dönem Latin Amerika Parlamentosu Başkanlığı görevini yürüten Wimmer, sözü edilen Birleşmiş Milletler Misyonu’nun herhangi bir kanıtlanabilir belge olmaksızın Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nı, Savunma Bakanı’nı ve İçişleri Bakanı’nı insanlığa karşı suç işlemekten sorumlu tuttuğunu ve hatta, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin harekete geçmesini talep ettiğini vurguladı.

Misyonun titiz bir araştırma gerçekleştirme yükümlülüğü olduğunu belirten Wimmer, “Pandemi kısıtlamaları sebebiyle Venezuela’ya bile gelmeden, örneğin yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı Affı ile salıverilen ve hiçbir işkenceye maruz kalmadıklarını açıklayan kişilerin davalarından söz edilen muğlak bir rapor hazırlandı” şeklinde konuştu.