Veryansın Tv suçüstü yapmıştı: Ekmek ve simit fiyatlarının belirlenmesinde yeni dönem

Ekmek ve simit fiyatının belirlenmesinde Ticaret Bakanlığı'ndan olumlu görüş alınması koşulu getirildi. Bakanlığın olumsuz görüş bildirilmesi durumunda Birlik, revize edilen tarifeyi tekrar Bakanlığın görüşüne sunacak. Geçtiğimiz günlerde Veryansın Tv'de konuşan Serkan Öz, ürünlerin alt sınır ve üst sınırlarına ilişkin fiyatlandırma yapan Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran'a valilikten gelen 'seçim' telefonunu anlatmıştı. Öz, 13.5 TL olarak belirlenen simit fiyatının, valiliğin talimatıyla seçimlere kadar 10 TL yapıldığını söylemişti.

featured

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun ilgili yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ekmek ve simit fiyatı, il genelinde oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecek.

Bu komisyon, ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ticaret ve sanayi odası veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşacak.

Fiyatlar, Ticaret Bakanlığı’nın olumlu görüşünün alınmasından sonra Birlik tarafından onaylanacak.

Ancak, Bakanlığın olumsuz görüş bildirilmesi durumunda Birlik, yeni tarife talebini gerekçeleri ile birlikte komisyon toplanmaksızın tekrar Bakanlığın görüşüne sunacak, karar görüşün alınmasından sonra onaylanacak.

thumbnail
İlişkili Haber
ATO Başkanı’na ‘seçim’ telefonu: Erdoğan’ın simit hesabını unutmayın!

VERYANSIN SUÇÜSTÜ YAPMIŞTI, TOPU BAKANLIĞA ATTILAR

Gazeteci Erdem Atay ve Serkan Öz, geçtiğimiz ay Veryansın Tv’nin Youtube kanalında her çarşamba yayınlanan Ne Varsa Dilimizin Ucunda (NVDU) isimli programlarında Ankara Ticaret Odası (ATO) ile ilgili kritik bilgiler paylaşmıştı.

ATO Başkanı Gürsel Baran’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın teyzesinin oğlu olduğunu söyleyen Serkan Öz, “Gürsel Baran, Melih Gökçek’in oğlunun adaylığı sürecinde getirilmiş başkan yapılmış” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1993 yılında Refah Partisi’nde siyaset yaparken iktidarı ‘çay-simit’ hesabı ile eleştirdiğini hatırlatan Serkan Öz, şunları söylemişti:

Ankara Ticaret Odası bütün ürünlerin alt sınır ve üst sınırlarına ilişkin fiyatlandırma yapar. Çok spesifik malzemelere çıkartmaz da ana malzemelerin, ekmeğin, pastanın fiyatı gibi, herkes kendi sektöründeki alt sınırları koyar. Ocak ayı itibarıyla pastacılar komitesi, simit fiyatını 13.50’e çıkartmıştı. Ocak ayındaki meclis toplantısında karar geçiyor.

Vali, devlet ve iktidar adına, Gürsel Baran’a bir telefon açıyor. Bakın seçim sürecinde sivil toplum örgütlerinin ve meslek örgütleri kime çalışıyor! Buraların hepsi işgal edilmiş. İddialara göre vali diyor ki; Sayın Cumhurbaşkanımız bütün ekonomiyi simit-çay üzerine kurduğu için, burada simit 13.50 lira olduğunda hesap tutmuyor. Seçimlere kadar 10 lira yapınız. Buna dair meclisi toplayın, tekrar karar çıkarın. Çıkmış kararı bozduruyorlar. Burada devreye ATO yönetim ve ATO Başkanı Gürsel Baran giriyor.

Ekmek fiyatlarında da geçen senelerde bu operasyonlar oldu. Zorla elektrik, su fiyatı, maliyetler belli olmasına rağmen geri çektirildi.”

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

ERDOĞAN’IN ÇAY-SİMİT HESABI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1993 yılında Refah Partisi’nde siyaset yaparken Başbakan Tansu Çiller iktidarını ‘çay-simit’ hesabı ile eleştirmişti. Erdoğan o dönem 5 kişilik bir ailenin üç öğün sadece çay simit yemedi halinde dahi bütçesinin açık verdiğini söylemişti. Şimdilerde ekonomik krizin vatandaş üzerindeki yükü her geçen gün artırırken, Erdoğan’ın çay-simit hesabı akıllara geliyor.

 

Veryansın Tv suçüstü yapmıştı: Ekmek ve simit fiyatlarının belirlenmesinde yeni dönem

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!