Virüse aşı kalkanı

featured

Dr. Ceyhun Balcı yazdı…

virüse aşı kalkanı

Yazının başlığı yanıltıcı olmasın. Salgına karşı kalkan olması beklenen aşı, virüse kalkan oldu dense yeridir. Bir buçuk yıldır dünyayı silkeleyen küresel salgın aşının bulunmasıyla birlikte gerileyecek diye düşünülürken hem aşı paylaşımıyla ilgili akıl almaz hatalar hem de hız kazanan aşılamanın yarattığı yanılsamayla kendisini gösteren gevşeme ve umursamazlık nedeniyle yeni bir aşamaya evrildi. 

Aşılamadaki kaplumbağa hızı virüse evrimleşme fırsatı sundu. Her ne kadar dünya kamuoyuna mutasyon ya da varyant başlıkları altında sunulsa da virüsün geçirdiği değişiklikleri evrim başlığı altında algılamak doğru olacaktır. Bir buçuk yıldır küresel ölçekte korku ve ürkü salan korona virüs diğer yandan da anlayana, anlamayana ve hatta anlamak bile istemeyene eşsiz bir evrim gösterisi sunmaktadır.

Konumuza dönersek!

Bilim insanlarının her fırsatta uyarıda bulunmasına karşın birkaç kez uygulanan kapanma-açılma süreçleri insanlığın bu konudaki başarısızlığının günümüze yansıyan ipuçları olarak boy gösteriyor.

Aşılamanın her geçen gün hız kazanması (en azından dünyanın belirli bölgelerinde) önlemleri gevşetme heveslilerinin ekmeğine yağ sürer oldu. 

Yazla birlikte hız kazanan ve geçen yıldan bu yıla kalan spor etkinliklerine göz atmakta yarar var. 

Bundan birkaç hafta önce Veryansıntv’de yayımlanan Kovidpiyat başlıklı yazımda da değinmeye çalışmıştım. Her ne kadar, aşılamayla birlikte salgının hızının kesilmesi söz konusu olsa da gevşemenin yaratacağı olası tehlikelere göndermede bulunmuştum. Çok geçmeden bu kaygıların haklılığı yaşanan gelişmelerle doğrulanmış oldu. O yazı yazıldığı sırada varlıkları bilinse de varyant virüslerin etkinliği çok geçmeden katlanarak arttı. Gerçekte ertelenmesi akılcı ve bilimsel olan olimpiyat oyunları yersiz ve gereksiz bir inatla yapılmak isteniyor. Varyantlar bağlamında kendisini gösteren tehlike karşısında daha fazla kararlılık sergileyemeyen düzenleme kurulu Tokyo Olimpiyatları’nın seyircisiz yapılacağını açıklamak zorunda kaldı. 

İçinde bulunduğumuz günlerde gerçekleştirilmekte olan bir diğer büyük spor düzenlemesi bilindiği gibi Avrupa Futbol Şampiyonası. Çok ülkeli bu düzenlemede stadyumlarda izleyicilerin eksik olmadığı ve hatta izleyici sayısını olabildiğince artırmanın deyim yerindeyse özendirildiğine tanık olundu. 

Olgu sayısının azlığıyla tanınan Finlandiya’da milli maç için St Petersburg’a giden Finli taraftar grubunun ülkedeki istatistikleri sıçrattığı haberlere konu oldu. Hiç şaşırtıcı değildi bu haber. Özellikle salgınbilimcilerin bu ve benzeri insan hareketleri konusunda her fırsatta uyarıyı eksik etmediği anımsandığında yaşananların akıldışılığı biraz daha belirginleşmiş oluyor.

Aşılama sürecindeki ilerlemenin önlemleri gevşetme fırsatı yarattığı kuşkusuzdur. Kimi cin fikirlilerin insan hareketlerinin sonuçlarını ölüm olgularının sayısıyla açıklamaya çalıştığı bir gerçektir. Elbette ölüm sürecin soğuk yüzüdür. Ancak, spor etkinlikleri aracılığıyla yaşama geçirilen insan hareketlerinin ölüme yol açmasa bile virüse yaşam öpücüğü olduğu, virüsün mutasyonuna fırsat verdiği de bir o kadar gerçektir. O topluluklar içinde kendisini gösteren pozitif olguların varlığı az önceki savımızı fazlasıyla doğrulamaktadır.

“Sporun ve dolayısı ile insanlığın ticaretle sınavı” gerçeğine değinmeden geçemeyiz.

Yazıyı bu önemli gerçekle bağlamakta sakınca yok.

Futbolda çok belirgin olan ticari baskının olimpiyat gibi evrensel ve bir o kadar sportif olması beklenen ortamı da etkisi altına aldığını bilmeyen olmasa gerek. Bu etkinin bir sonraki olimpiyatta öncekini aratacak denli belirginleştiği de düşündürücü olduğu kadar acı verici bir gerçektir.

Portekizli Christiano Ronaldo’nun basın toplantısında hepimizin bildiği koyu renkli gazlı içeceği eline alarak bunun yerine su için demesi ticaretin sporun önüne geçtiğinin tarihsel belgesi sayılmalı. 

Salgını sona erdirmesi, salgına karşı kalkan olması beklenen aşının salgına karşısında gevşemenin gerekçesine dönüşmesi ibretlik bir gelişme olsa gerektir. 

Avrupa Futbol Şampiyonası ve Olimpiyatlar aracılığıyla virüse sunulan yaşam öpücüğünden insanlığın çıkartması gereken ders “parayataparlık” hatasından bir an önce vazgeçmesi gereğinden başkası değildir.

Her iki düzenleme başta olmak üzere onlara eşlik eden diğerlerinin aymazca yaşama geçirilmekte oluşu cinayete eşdeğerdir.

Birkaç şirketin kazancı, gönenci ve isteği doğrultusunda yaşanmakta olanların hak ettiği ilgiyi görmesi dileğiyle.

Virüse aşı kalkanı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. 9 Temmuz 2021, 20:37

  “Bir buçuk yıldır dünyayı silkeleyen küresel salgın aşının bulunmasıyla birlikte gerileyecek diye düşünülürken hem aşı paylaşımıyla ilgili akıl almaz hatalar hem de hız kazanan aşılamanın yarattığı yanılsamayla kendisini gösteren gevşeme ve umursamazlık nedeniyle yeni bir aşamaya evrildi. ” bu nasıl bir sebep sonuç ilişkisidir. ” İnsanlar pis yaşadığı için antibiyotik direnci oluştu” demek gibi bir şey. Siz aşı oldukça virusün yeni varyantları çıkması en doğal beklenen şey.

 2. 9 Temmuz 2021, 20:38

  bu eşsiz evrim gösterisinde son derece kötü bir taktik kullanıldı. İnsanları kapatmak, aşı yapmak gibi.

 3. Bu pandemi ve aşı konusu haberleri ciddiye alinacak gibi degil!
  Gercek olan diktatörlügün sürdürülmek istenmesidir !!!!

  Bunun icin korona + PCR-Testi tek tutunulacak dal….!

 4. İstediğiniz kadar komplo teorisi deyin ama karantina, kısıtlama, maske, hijyen, sosyal mesafe derken aşı… Bence ortada bir virüs varsa ve insanlığı tehdit ediyorsa az önce yazdıklarımdan dolayıdır. Toplumsal bağışıklığı zayıflatmak için ellerinden geleni yaptılar. C19 dan ziyade başka hastalıklar çıkmaya başladı. Ölüm raporuna da c19 yazıldı mı işlem tamam. ABD önceki başkanı Trump karikatürize edildi ama iki gerçeği ya ağzından kaçırdı ya da cesaret gösterip dile getirdi. Belki de tasfiye edilmesinin sebeplerinden biriydi. Biri C19 ile ilgili başlarda yaptığı açıklama ikincisi ise küresel ısınma ile ilgili olanıydı. Küresel ısınmanın asıl nedeni en azından birinci nedeni dünyanın belirli periyodiklerle değişime uğramasıdır. Ortalama 20 bin yılda bir devinim geçirmesi. Bu değişiklikle dünyanın kutup bölgeleri değişiyor, manyetik alanları kayıyor. Güneşe olan eğilimi sapıyor. Ve sonuç ya küresel ısınma ya da buzul çağı. İkiside birbirini tetikler. Uzun süren küresel ısınmanın sonucu buzul çağına dönüşü sağlar. Tam tersi etkisi de söz konusudur. C19 ile ilgili nasıl yaygın görüşün aksine komplo teorisi olarak görüünse de çok farklı açıklamaları olan doktorlar, bilim insanları var. Onlar medyada kendine alan bulamadıkları için görüşlerini dünya kamuoyuna sağlıklı bir şekilde aktaramıyorlar. Küresel ısınma ile ilgili de benzer durum var. Bu konuda araştırmalar yapılıp bilimsel makaleler var. Küresel ısınma ya da iklim değişikliğiyle ilgili muntazam bir ekonomik çıkar sağlayan, politik güç olarak kullanan etkin kesimler var. Bize gösterilenlerle gösterilmek istenilmeyen, yanılgıya düşürmeler, farklı algılar var. Bu çağ için zaten muamma çağı diyorlar. Gerçekten hakkını verecek gibi bu adlandırma.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!