Çökertme ve Mazı'da son durum: Yangın devam ediyor!

Türkiye art arda çıkan yangınlarla mücadele ediyor. Yangınların beşinci gününde Manavgat, Marmaris, Bodrum, Milas'ta çıkan yangınlara müdahale sürüyor. Birçok bölgede yangına karadan ve havadan müdahale edilirken risk altındaki yerleşim bölgeleri hızla tahliye ediliyor. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarda, Çökertme'ye acil olarak uçak desteği gerektiğini vurguladı.

Çökertme ve Mazı'da son durum: Yangın devam ediyor!
Çökertme ve Mazı'da son durum: Yangın devam ediyor!

Milas'ın Çökertme Mahallesi'nde çıkan yangın rüzgarın da etkisi ile hızla yerleşim bölgesine doğru ilerliyor. Çökertme sahilinde tahliye işlemleri yapılıyor.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, sosyal medyadan daha önce de yanğın çıkın bölgenin son halini paylaştı.

Kaymakam ve yetkililerle görüştüğünü beliten Tokat, müdahaleye gelen helikopterlerle birlikte uçakların da bölgeye yönlendirilmesini istedi.

Tokat, bölgede akşam saatlerine kalınırsa alevlerin Çökertme sahiline inebileceğini ve durumun daha tehlikeli bir hal alacağını söyledi.

Tokat, paylaşımında "Ne yazık ki tüm çabalarımıza rağmen Çökertme yanıyor. Saat oldu ne helikopter var ne uçak…Yol kapanıyor derhal Çökertme’yi terk edin…" çağrısını yaptı.

Başkan Tokat, daha sonra yaptığı paylaşımda ise "Sabahtan beri feryat ettik, hava desteği dedik, hepimiz söyledik çırpındık. Anlatamadık ya da anlaşılamadık. Gelin şimdi ziyaret edin bakalım ne hale gelmiş güzelim Çökertme… #havadanmudahaleistiyoruz" ifadelerini kullandı. 

TERMİK SANTRAL TEHLİKESİ

Sosyal medyada "#çökertmeyanıyor" etiketi gündem olurken, birçok sosyal medya kullanıcısı yangının bölgedeki termik santrallere doğru ilerlediğine dikkat çekti.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

BAŞKAN TOKAT: TERMİK SANTRAL İÇİN TEHLİKE YOK

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Çökertme Mahallesi’nde yangının görüntülerini, sosyal medya hesabından, saat 22.48’de; "yanıyoruz", "Milasyanıyor", "havadanmudahaleistiyoruz" etiketleriyle paylaştı.

Tokat, "Çökertme mahallemize son bakış. Üzüntümüz büyük…" notunu düştü.

23.40'ta bir paylaşım daha yapan Tokat, termik santral için tehike olmadığını söyledi. Sosyal medyadaki iddialara itibar edilmemesini söyleyen Tokat, "Çökertme cayır cayır yanıyor" dedi.

İşte Başkan Tokat'ın o paylaşımı: 

Gece yarısından sonra bir paylaşım daha yapan Tokat, tahliye edilen Milaslıların Ören Stadında güvende olduğunu söyledi.

MARMARİS HİSARÖNÜ MAHALLESİNDE YANGIN SÜRÜYOR

Marmaris'in Hisarönü Mahallesi'nde etkili olan yangın, Hisarönü Mahallesi'nin dağlık alanında devam ediyor. Yangını kontrol altına almak için çalışan Orman Bakanlığı personeline, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığına bağlı ekip ve gönüllüler de destek veriyor.

Yangında Ula ilçesi kırsalında yaşayan bazı vatandaşlar, yangın söndürme ekiplerine imece usulü hazırladıkları su, buz ve gıda dağıttı.

Gönüllü olarak bölgede bulunan Bülent Çakır, "Buraya yaklaşık 80 kilometre uzaklıktan geldik. Buzları arazözlere ve yangın söndürme işçilerine dağıtıyoruz. Burada en çok buz ve soğuk su lazım." dedi.

MANAVGAT'TA EVLER TEDBİR AMACIYLA BOŞALTILDI

Manavgat'taki orman yangını nedeniyle bir mahalle tedbir amaçlı boşaltıldı.

İlçede 5 gündür devam eden yangına, havadan ve karadan müdahale sürerken düşük nem ve rüzgarın etkisiyle yangın geniş bir alana yayıldı.

Daha önce boşaltılan Sırtköy Mahallesi'ne sıçrayan alevler, rüzgarın etkisiyle kısa sürede Beydiğin Mahallesi'ne ilerledi. Mahalle, tedbir amaçlı tahliye edildi. Vatandaşların da söndürme çalışmasına destek verdiği yangına karadan ve havadan müdahale devam ediyor.

BODRUM İÇİN VATANDAŞLAR SEFERBER

Bodrum'da Gökpınar, Yukarı ve Aşağı Mazı mahalleleri ile Armutçuk mevkisinde orman yangınını söndürmek için ekipler ve vatandaşlar müdahale ediyor.

Beyciler Mahallesi'nde başlayan ve hızla yayılan ylangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Türkiye'nin dört köşesinden gelen yangın söndürme ve itfaiye araçları müdahale ediyor.

Yangın rüzgarın da etkisiyle yerleşim bölgesine ulaştı, bazı evler yangın bölgesinde kaldı. Bu evler hızla tahliye edildi. Kıyıdaki iskelelere yanaşan bot ve teknelerle bölgeden tahliye edilen mahalle sakinleri güvenli alanlara götürüldü.

Aşağı Mazı Mahallesi sahiline kadar ulaşan alevler, sahilde park halindeki otomobile de sıçradı.

Havadan ve karadan yürütülen söndürme çalışmalarına hava araçları, arazözler ve itfaiyenin yanı sıra İzmir Emniyet Müdürlüğüne ait 5 TOMA da destek veriyor.

TOMA'LARLA ALEVLERE SU SIKILIYOR

Yanan evlerin arasına giren TOMA'lar, alevlere tazyikli su sıkıyor. Alevlerin diğer evlere sıçramaması için yoğun mücadele sarf ediliyor. Söndürme çalışmalarına ilçedeki bazı inşaat şirketlerine ait beton mikserleri, sulama tankerleri ile arama kurtarma dernekleri, mahalle sakinleri ve gönüllüler de destek veriyor.

Yangın bölgesine giden güzergahta güvenlik tedbiri de alan güvenlik güçleri, özel araçların geçişine izin vermiyor.