Yarbay Ali Tatar bu parkta yeniden can bulacak

Ankara’da FETÖ kumpası şehidi Yarbay Ali Tatar'ın adının verildiği parkın açılışı yapıldı.

Yarbay Ali Tatar bu parkta yeniden can bulacak

VERYANSIN TV

Çankaya Belediye Meclisinin 10 Ekim 2016 tarihinde almış olduğu karar ile bugün Aşağı Öveçler Mahallesi’nde “Yarbay Ali Tatar Parkı”nın açılışı yapıldı.

'ALİ TATAR'IN ADI ÇANKAYA'DA YAŞAMAYA DEVAM EDECEK'

Törende açılış konuşmasını Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen yaptı. Başkan Taşdelen, Ali Tatar’ın adını yaşatmanın kendileri için onur kaynağı olduğunu vurguladı. Kumpaslarla Atatürkçü, demokrat, yurtsever insanları sindirmeye çalışan çetecilere karşı Ali Tatar ve arkadaşlarının çok büyük bir mücadele sergilediklerini ifade eden Taşdelen, “Onların ne kadar haklı olduğu, mücadelelerinin ne kadar onurlu bir mücadele olduğu zaten 15 Temmuz’da ispatlandı. 15 Temmuz hain darbe girişimine gidilen yol, yurtseverlerin hapislere atıldığı o çileli yolculuklar üzerine kurulmuştu. Ali Tatar bu süreçte onuru, gururu, yürüdüğü yurtsever ve Atatürkçü çizgi mücadelesinde bunun neticesi itibariyle aramızdan ayrıldı. Çünkü o süreçte o kumpasları göğüslemek gerçekten zordu” dedi.

Taşdelen, “15 Temmuz hain darbe girişimi de el birliğiyle Türk milletinin azmiyle gerçekleştirilemedi ve Türkiye bu badireyi atlattı. Ama bu mücadelenin unutulmaması gerekiyor. Türkiye’de demokrasi, Atatürk, özgürlük uğrunda yürümek zordur. Ve bu isimlerden biri olarak Ali Tatar’ın adı da Çankaya'da yaşamaya devam edecek” diye konuştu.

AHMET TATAR: BU PARKTA ALİ TATAR YENİDEN CAN BULUYOR

Açılışta bir konuşma yapan kumpas şehidi Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, “Ona dünyayı dar etmeye kalkanların inadına, yerin derinliklerinden, gökyüzünün mavi sonsuzluklarına fışkıracak” dedi.

Tatar’ın açıklaması şöyle:

“Bugün Çankaya Belediyesinin Ali adına yapmış olduğu parkta bulunmak, bizler için tarif edilmez bir mutluluk. Yunus Emre “Ölürse ten ölür, Canlar ölesi değil” diyor. Biz Ali’nin hep bizimle, şimdi de burada olduğuna inanıyoruz.

Ali bundan böyle bu parkta, belki bir çocuğun sevinç çığlığında, yorgun bir insanın tebessümünde, bir ağacın gövdesinde, bir çiçeğin katmerli yapraklarında, yada ezildikçe kuvvetlenen çimenlerin arasında yaşayacak.

Ona dünyayı dar etmeye kalkanların inadına, yerin derinliklerinden, gökyüzünün mavi sonsuzluklarına fışkıracak. Burada ona kelepçeler takmayacak, kör kuyulara atamayacaklar. Hâkim, savcı kılığındaki hiçbir zalim ona mahpusluklar biçemeyecek. Onu hukuktan adaletten mahrum edemeyecek.

Çünkü buralarda kaygısızca oyunlar oynayan her çocuk, spor yapan aydınlık yüzlü her genç onların çizdiği karanlık Türkiye tablosunu maviliklere boyamaya geliyor.

Bilime karşı Hurafeyi, sanata, edebiyata karşı renksiz biçimsiz bir dünyayı dayatanlar; kadınların kahkahasına katlanamayan, cinsiyet eşitliği, insan hakları, hukuk, adalet ve demokrasiyi yok etmeye çalışanlar bugün çaresizliklerini ikrar ediyorlar.

Ne yaptı ne ettilerse bu topraklarda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çaldığı mayayı yok edemediler. O maya bu ülkenin taşında, toprağında, cümle insanının yüreklerinin derinliklerde bozulmadan duruyor.

İşte bu yüzden, bugün bu parkta, bu toprakta Yarbay Ali Tatar yeniden can buluyor.

Hakka yürüyüşünün 11. Yılında Yarbay Ali Tatar’ı saygıyla selamlarken, Park fikrini olgunlaştırıp meclise gelmesini sağlayan başta değerli ablam Sayın Suna Gürsoy olmak üzere, oylarıyla destek veren bütün belediye meclis üyelerine, bu güzel parkın yapımında çalışan, emeği olan bütün emekçi kardeşlerime, Ali adına park fikrini, ete kemiğe büründüren Çankaya Belediyesinin değerli başkanı, Sayın Alper Taşdelen dostumuza huzurlarınızda bütün ailem adına teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Sağolun. Bize bu gün çok değerli bir armağan verdiniz.”

Parkın açılışına geçen günlerde tahliye edilen gazeteci Müyesser Yıldız da katıldı.

YARBAY ALİ TATAR KİMDİR?

Ali Tatar 1967’de Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara Keçiören’de bitiren Ali Tatar, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi’nde master yaptı. 1989 yılında açılan sınavı kazanıp, eğitim uzmanı oldu ve teğmen rütbesiyle Deniz Kuvvetlerine katıldı.

Deniz Kuvvetleri bünyesinde bulunan astsubay hazırlama okulunda öğretmenlik yaptı. Daha sonra Karamürsel Eğitim Komutanlığına tayini çıkan Ali Tatar, eğitim plan program şube müdürü oldu. Deniz Harp Okulu Öğretim Başkanlığı ve Deniz lisesi bünyesinde görev alan Ali Tatar, kısım amirliği ile şube müdürlüğü de yaptı.

Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığında son görevini yerine getiren Ali Tatar, Okullar Eğitim Yönetim Şube başkanı oldu. Ali Tatar, görevlerine devam ederken, diğer yandan da yüksek lisans ve doktora yaptı. Ali Tatar, görev aldığı birliklerde birçok takdirname ve başarı belgesine layık görüldü ödüller aldı.

KUMPAS SÜRECİ

Ali Tatar’ı ölüme götüren süreç, 15 Temmuz 2009 yılında, İstanbul Emniyeti Elektronik Şube Müdürlüğü’ne isimsiz gönderilen bir ihbar e-postası ile başlamıştı.

Bildiri sonrası “Uyuşturucu ve fuhuş çetesi” olarak başlayan operasyon, daha sonra “Amirallere suikast” olayına dönüşmüştür. Amirallere Suikast Soruşturması için 5 Aralık 2009 yılında hakkında yakalama kararı çıkarılan Yarbay Ali Tatar yakalanıp, tutuklanmıştı.

10 gün sonra ise tahliye olan Ali Tatar hakkında 3 gün sonra tekrar tutuklanma kararı çıkarılınca, cezaevine girmek istememiş ve bir veda mektubu yazarak, kaldığı lojmanın banyosunda silahla başına ateş ederek intihar etmişti.