Yarbay Ali Tatar kabri başında anılıyor

Yarbay Ali Tatar, ölümünün 10. yılında 21 Aralık 2019 Cumartesi günü kabri başında anılıyor.  

Yarbay Ali Tatar kabri başında anılıyor

“Amirallere suikast” iddialarıyla ilgili soruşturma sürecinde ikinci kez tutuklama kararı çıkınca gururuna yediremeyip canına kıyan Yarbay Ali Tatar’ Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda anılıyor.

Sevenleri, “Adalet istiyoruz” başlığıyla tüm duyarlı insanları Ali Tatar’ın kabri başına çağırıyor.

Tarih: 21 Aralık 2019 Cumartesi

Saat: 12.30

Karşıyaka Mezarlığı 5. kapı D.16/P 1516

YARBAY ALİ TATAR KİMDİR?

Ali Tatar 1967’de Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara Keçiören’de bitiren Ali Tatar, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi’nde master yaptı. 1989 yılında açılan sınavı kazanıp, eğitim uzmanı oldu ve teğmen rütbesiyle Deniz Kuvvetlerine katıldı.

Deniz Kuvvetleri bünyesinde bulunan astsubay hazırlama okulunda öğretmenlik yaptı. Daha sonra Karamürsel Eğitim Komutanlığına tayini çıkan Ali Tatar, eğitim plan program şube müdürü oldu. Deniz Harp Okulu Öğretim Başkanlığı ve Deniz lisesi bünyesinde görev alan Ali Tatar, kısım amirliği ile şube müdürlüğü de yaptı.

Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığında son görevini yerine getiren Ali Tatar, Okullar Eğitim Yönetim Şube başkanı oldu.  Ali Tatar, görevlerine devam ederken, diğer yandan da yüksek lisans ve doktora yaptı. Ali Tatar, görev aldığı birliklerde birçok takdirname ve başarı belgesine layık görüldü ödüller aldı.

SUÇLANMA SÜRECİ

Ali Tatar’ı ölüme götüren süreç, 15 Temmuz 2009 yılında, İstanbul Emniyeti Elektronik Şube Müdürlüğü’ne isimsiz gönderilen bir ihbar e-postası ile başlamıştı.

Bildiri sonrası “Uyuşturucu ve fuhuş çetesi” olarak başlayan operasyon, daha sonra “Amirallere suikast” olayına dönüşmüştür. Amirallere Suikast Soruşturması için 5 Aralık 2009 yılında hakkında yakalama kararı çıkarılan Yarbay Ali Tatar yakalanıp, tutuklanmıştı.

10 gün sonra ise tahliye olan Ali Tatar hakkında 3 gün sonra tekrar tutuklanma kararı çıkarılınca, cezaevine girmek istememiş ve bir veda mektubu yazarak, kaldığı lojmanın banyosunda silahla başına ateş ederek intihar etmiştir.

Evli ve bir çocuğu olan Ali Tatar’ın cenazesi ise Karacaahmet Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlendikten sonra, toprağa verilmek için Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na gönderilmiştir.