Yargıdan Mavi Vatan’ın savunulmasına engel! Amiral Cem Gürdeniz’den açıklama

featured

‘104 Amiral’ açıklamasına imza attığı gerekçesiyle hakkında yurt dışı yasağı konulan Amiral Cem Gürdeniz’in Fransa’da düzenlenecek olan ‘Doğu Akdeniz’ paneline konuşmacı olarak katılmak için mahkemeye yaptığı başvuru reddedildi. Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları’nın da katılacağı konferansta Türkiye’nin haklı tezlerini uluslararası kamuoyuna anlatması engellenen Gürdeniz, mahkeme kararı hakkında ‘Türkiye’ye kötülük yapıyorlar’ dedi.

Mavi Vatan’ın isim babası Amiral Cem Gürdeniz’in Fransa’da düzenlenecek olan ‘Doğu Akdeniz‘ konferansına katılım talebi mahkeme tarafından reddedildi. 

‘104 Amiral’ açıklamasına imza attığı gerekçesiyle hakkında yurt dışı yasağı bulunan Veryansın Tv yazarı emekli Tümamiral Cem Gürdeniz Fransa’nın önemli düşünce kuruluşlarından Institut d’Études Politiques (Sciences Po Aix),Türkçe adıyla Siyasal Araştırmalar Enstitüsü’nden 10 Ağustos’ta panel daveti aldı. 

3-4 Aralık’ta düzenlenecek olan “Doğu Akdeniz büyük bir gerilim altındaki bölge mi?” başlıklı oturumun diğer konuşmacıları Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Fransa Dışişleri Bakanlığı Kuzey Afrika ve Ortadoğu Direktörü Christophe Farnaud, NATO Savunma Yatırımlarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Camille Grand.

Panelde Türkiye’nin Doğu Akdeniz tezlerini uluslararası kamuoyuna anlatmayı hedefleyen Amiral Gürdeniz, hakkında yurt dışı yasağının kaldırılması için mahkemeye başvurdu ancak başvuru reddedildi. 

Sonrasında Gürdeniz’in avukatlarının üst mahkemeye başvuruları da yine kabul edilmedi. 

‘KÜSTAH DENDİAS’IN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKARAK…’

Konuya ilişkin Sözcü’den Ayrtunç Erkin’e konuşan Gürdeniz şunları söyledi: 

“Mavi Vatan konusunda yedi kitap, 500’e yakın makale, yüzlerce Youtube çekimi, konferans veren Gürdeniz’e bu yapılanı anlayamıyorum. Sonuçta devlet jeopolitiğini anlatacağım ve Türkiye’nin tezlerini dünyaya anlatacağım. Hem de küstah Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın gözlerinin içine bakarak… Ama mahkeme izin vermedi.

‘TÜRKİYE’YE KÖTÜLÜK YAPIYORLAR’

Türkiye’ye kötülük yapıyorlar. Her şartta vatanı için mücadele eden, hapis yatan ve Mavi Vatan’ın teorisini yazan bir isim ülkesinin tezlerini anlatacak ama izin vermiyorlar. Bundan daha büyük kötülük olur mu?

2006 yazında Mavi Vatan kavramını ilk kez kullandığımda Türkiye’yi Anadolu’ya sıkıştıran Sevilla haritası uygulamaya konulalı iki yıl olmuştu. Deniz Kuvvetleri söz konusu jeopolitik alanlarda çıkarlarımızı korumak için Mavi Vatan sahiplenmesini başlattı. Karadeniz Uyumu Harekâtı, Akdeniz Kalkanı Harekâtı, Ege’de temposu ve çapı artan tatbikatlar, MİLGEM başta olmak üzere milli savunma sanayiinde kendine yeterlilik hamleleri ardı ardına geldi. Ancak… FETÖ, onu destekleyen iktidar ve muhalefet dahil hemen her kesim, Deniz Kuvvetleri’ni resmen budadı. Kumpas davaları, başta Balyoz davası olmak üzere donanmanın üzerinden silindir gibi geçti. Mavi Vatan’ın sahiplenilmesinin ikinci safhası Hasdal ve Silivri hapishanelerinden başladı. Mavi Vatan, 2011 baharında Silivri’deki mahkeme salonunda telaffuz edilmeye başlandı.

‘SİSMİK VE SONDAJ FAALİYETLERİMİZ DURDU’

… Atatürk ve Mavi Vatan için 3.5 yıl hapis yatarak bedel ödeyen bizler, çıkar çıkmaz yazmaya, konuşmaya, konferanslar vermeye başladık. Hükümetin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Mavi Vatan’ın farkına varması, 2020 yazına kadar başta gambot diplomasisi olmak üzere çıkarlarımızı aktif olarak koruması, sahiplenmenin dördüncü safhasını başlattı. Ancak bu safhanın sahadaki aktif uygulaması gerileme içine girdi. Sismik ve sondaj faaliyetlerimiz durdu. Mavi Vatan aleyhinde konuşanların teori ve pratikleri yoktur. Emperyalizm adına konuştukları açıktır.

‘MAVİ VATAN DENİZDEKİ MİSAK-I MİLLİ’DİR’

2006 sonrası bir sembol, bir kavram, bir doktrin haline gelen Mavi Vatan, sadece Türkiye’nin değil, Türk dünyasının da okyanus ve denizlere çıkış alanıdır. Mavi Vatan denizdeki Misak-ı Milli’dir.”

Yargıdan Mavi Vatan’ın savunulmasına engel! Amiral Cem Gürdeniz’den açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 10 ay önce

  Bu insanlar vatan haini olduğu için izin vermemiştir

  Cevapla
 2. 10 ay önce

  Sayın gürdeniz efendi, Hz. Ali’nin bir sözü var diyor ki hak vermeli değil almalıdır. Biz sizi cumhurbaşkan görmek istiyoruz.

  Cevapla
 3. 10 ay önce

  Türk Milletini Türk’ler yönettiğinde böyle sorunlarımız kalmayacak…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!