Yasaklar kalkacak mı? Gözler kabine toplantısında

'Yerinde normalleşme' yönünde Bilim Kurulu'nun hazırladığı öneriler yarın (1 Mart 2021) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında görüşülecek. Alınacak 'normalleşme' kararları Erdoğan tarafından açıklanacak. Bundan böyle haftalık verilere bakılarak iller için kararlar alınması planlanıyor.

Yasaklar kalkacak mı? Gözler kabine toplantısında

Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra 'normalleşme' adımlarına ilişkin açıklama yapılacak. Kabine toplantısında yüz yüze eğitime geçiş, kafe ve restoranların açılmasının gündeme gelmesi bekleniyor. 

Bu çerçevede atılacak adımların uygulanmasıyla ilgili illere özgü kararlar alınacak. Hangi illerde normalleşme adımları atılacağı, 81 ilin nüfus sayısı, haftalık ve günlük vaka ortalamalarına göre hazırlanan listelere göre kararlaştırılacak. Kırmızı ve turuncu grupta yer alan illerde kısıtlamalar sürecek Sarı illerde kısmi kısıtlamalar sürecek. Mavi illerde ise normalleşme adımları atılacak. Haftalık vaka sayısı 100 binde 10’un altındaki iller “düşük”, 11-35 arası “orta”, 36-100 arası “yüksek”, 100’ün üstündeki iller ise “çok yüksek” riskli’ sayılacak.

Batman, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Muş düşük riskli iller grubundaki beş il.
 
Orta riskli iller şunlar: Ankara, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Kahramanmaraş, Mardin, Tunceli, Uşak, Urfa, Van, Bayburt, Bartın ve Karabük.

İstanbul ve İzmir şu anki verilere göre turuncu grupta yer alıyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Koronavirüs mücadelemizde 1 yıl bitiyor ve kademeli normalleşme sürecine geçiyoruz” mesajı vermişti. Normalleşmede, haftalık verilere bakılarak, düşüş olan illerde yasakların kademeli kaldırılması planlanıyor.